Trening HIRT - na czym polega i dlaczego warto go spróbować?

Treningi HIIT sprawiają, że nie masz ochoty na instensywne ćwiczenia? Nic straconego! Przerzuć się na wolniejsze, choć równie skuteczne tempo treningów HIRT.

Ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności, czyli popularne treningi HIIT cieszą się niesamowitą popularnością. Zajęcia odbywają się w bardzo szybkim tempie, z krótkimi przerwami między seriami, co ma owocować niesamowicie szybkim spalaniem tłuszczu. Jest jednak lżejsza alternatywa, która przyniesie podobne rezultaty przy wolniejszym tempie. Oto, co warto wiedzieć na temat treningów HIRT.

Na czym polega trening HIRT?

Pod skrótem kryje się nazwa treningu oporowego o wysokiej intensywności. Chociaż HIIT jest bardziej znany i polecany, należy zauważyć, że może mieć też na nas negatywne skutki. Jeśli nie mamy czas na właściwą regenerację ciała po treningu, ćwiczenia mogą nam podnosić poziom kortyzolu a my zamiast rozluźnieni, będziemy się czuć bardziej zestresowani. Podczas treningu HIRT skupiamy się na poprawnym i dokładnym wykonaniu każdej pozycji, nie zawracając sobie głowy utrzymaniem szybkiego tempa. Do tego rodzaju ćwiczeń wykorzystujemy ciężarki, kettlebells albo taśmy treningowe.

Trening HIRT - zalety

Pozwala na wzrost mięśni i większa wytrzymałość

Typowe ćwiczenia dla treningów HIRT mieszczą się w idealnym zakresie dla budowania mięśni i poprawy ich wytrzymałości. Podnoszenie ciężarków czy rozciąganie taśm poprawia kondycję całego ciała.

Jest delikatny dla ciała, jednocześnie je wzmacniając

W przeciwieństwie do treningów HIIT, podczas zajęć HIRT nie ma żadnych wybuchowych ćwiczeń wykonywanych w jak najszybszym tempie. Z kolei wykorzystywanie odpowiedniego obciążenia oprócz mięśni wzmacnia nasze kości, poprawiając ich gęstość i zapobiegając osteoporozie. Regularne treningi zmniejszają też ryzyko wystąpienia takich chorób przewlekłych, jak cukrzyca typu drugiego czy choroby serca.

Pomoże ci schudnąć i utrzymać motywację

Jak każdy intensywny trening, ćwiczenia HIRT pomogą spalić nadprogramowe kalorie. Osoby, które spróbowały zarówno HIIT jak i HIRT twierdzą, że ćwiczenia oporowe są bardziej pomocne w długofalowej utracie wagi - nie są tak intensywne, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać tempo. Ponadto urozmaicanie ćwiczeń ciężarkami, kettlebells i taśmami oporowymi sprawia, że zajęcia nie są monotonne.

Zobacz wideo Ulubione ćwiczenia Joanny Jóźwik
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.