Trening HIRT - na czym polega i dlaczego warto go spróbować?
Ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności, czyli popularne treningi HIIT cieszą się niesamowitą popularnością. Zajęcia odbywają się w bardzo szybkim tempie, z krótkimi przerwami między seriami, co ma owocować niesamowicie szybkim spalaniem tłuszczu. Jest jednak lżejsza alternatywa, która przyniesie podobne rezultaty przy wolniejszym tempie. Oto, co warto wiedzieć na temat treningów HIRT.
Na czym polega trening HIRT?
Pod skrótem kryje się nazwa treningu oporowego o wysokiej intensywności. Chociaż HIIT jest bardziej znany i polecany, należy zauważyć, że może mieć też na nas negatywne skutki. Jeśli nie mamy czas na właściwą regenerację ciała po treningu, ćwiczenia mogą nam podnosić poziom kortyzolu a my zamiast rozluźnieni, będziemy się czuć bardziej zestresowani. Podczas treningu HIRT skupiamy się na poprawnym i dokładnym wykonaniu każdej pozycji, nie zawracając sobie głowy utrzymaniem szybkiego tempa. Do tego rodzaju ćwiczeń wykorzystujemy ciężarki, kettlebells albo taśmy treningowe.
Trening HIRT - zalety
Pozwala na wzrost mięśni i większa wytrzymałość
Typowe ćwiczenia dla treningów HIRT mieszczą się w idealnym zakresie dla budowania mięśni i poprawy ich wytrzymałości. Podnoszenie ciężarków czy rozciąganie taśm poprawia kondycję całego ciała.
Jest delikatny dla ciała, jednocześnie je wzmacniając
W przeciwieństwie do treningów HIIT, podczas zajęć HIRT nie ma żadnych wybuchowych ćwiczeń wykonywanych w jak najszybszym tempie. Z kolei wykorzystywanie odpowiedniego obciążenia oprócz mięśni wzmacnia nasze kości, poprawiając ich gęstość i zapobiegając osteoporozie. Regularne treningi zmniejszają też ryzyko wystąpienia takich chorób przewlekłych, jak cukrzyca typu drugiego czy choroby serca.
Pomoże ci schudnąć i utrzymać motywację
Jak każdy intensywny trening, ćwiczenia HIRT pomogą spalić nadprogramowe kalorie. Osoby, które spróbowały zarówno HIIT jak i HIRT twierdzą, że ćwiczenia oporowe są bardziej pomocne w długofalowej utracie wagi - nie są tak intensywne, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać tempo. Ponadto urozmaicanie ćwiczeń ciężarkami, kettlebells i taśmami oporowymi sprawia, że zajęcia nie są monotonne.
-
Kate Winslet wspomina falę krytyki po premierze "Titanica". "Pisali, że gdybym tylko zrzuciła dwa kilo, Leo zmieściłby się na tratwie"
-
Aneta Kręglicka opowiedziała o swojej diecie. "Nigdy nie miałam problemów z wagą, a naprawdę nie jem mało"
-
Ten wariant deski angażuje do pracy całe ciało. Jak poprawnie wykonać plank niedźwiedzi? Instrukcja krok po kroku
-
Ania Starmach podała przepis na swój ulubiony "comfort food". Przepis jest banalny i zasmakuje każdemu łasuchowi
-
Paula Jagodzińska opowiedziała o ulubionym treningu. "Relacja bardzo burzliwa, z natury nie lubię biegać"
- Buduje siłę poprzez wybuchowe ruchy. Poznaj trening plyometryczny dla początkujących
- Czym zastąpić ser w diecie? Oto proste przepisy na potrawy o serowym posmaku
- Edyta Litwiniuk poleca trzy ćwiczenia na uda i pośladki. "Troszkę spokojniej, co nie oznacza lżej"
- Kate Winslet wspomina falę krytyki po premierze "Titanica". "Pisali, że gdybym tylko zrzuciła dwa kilo, Leo zmieściłby się na tratwie"
- Dlaczego, zdaniem naukowców, godzina osiemnasta to idealny czas na trening? Ważną rolę odgrywa nasz metabolizm