Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów! Anna Lewandowska w rozmowie z psychodietetykiem omawia te najczęstsze

Czasem mimo różnych diet waga stoi w miejscu. Gdzie szukać błędu, jeśli nasze starania dotyczące zrzucenia zbędnych kilogramów nie przynoszą efektów? Zobacz wskazówki udzielone przez psychodietetyczkę.

Na blogu Anny Lewandowskiej w ramach cyklu "Droga do zdrowia" pojawiają się rozmowy ze specjalistami, dotyczące żywienia i treningów. Tym razem gościem Ani była psychodietetyczka Karolina Gruszecka. Panie rozmawiały o najczęściej popełnianych błędach na diecie, które nie pozwalają nam schudnąć. 

 

Dlaczego mimo diety nie chudniemy?

Jeśli wciąż walczysz z nadprogramową warstwą tkanki tłuszczowej mimo zastosowania kolejnej diety, gdzieś w systemie musi być luka. Analizując wiele przypadków, specjaliści są w stanie wymienić najczęściej popełniane przez nas błędy. Anna Lewandowska z fachową pomocą psychodietetyczki omówiła pięć z nich.

Myślenie dychotomiczne

Czyli innymi słowy widzenie, że coś jest białe lub czarne. Myślenie "wszystko albo nic" nie przynosi niczego dobrego, zwłaszcza w diecie. Odchudzanie to długotrwały proces, a przez pierwsze dni, a nawet tygodnie, możemy nie zauważyć wielkiego efektu. Przyszedł weekend, złamałaś się i zjadłaś kawałek ciasta? Nic straconego! Wiele osób, które myśli dychotomicznie, właśnie porzuciłoby plan diety - bo przecież bez sensu kontynuować, skoro popełniło się błąd - i dlatego nie będzie mogło schudnąć. Jedno wykroczenie nie zrujnuje planu, jeśli zachowasz umiar.

Zewnątrzsterowność 

Kolejnym często popełnianym przez nas błędem, na który zwracają uwagę Lewandowska i Gruszecka, jest szukanie winy za niepowodzenia wszędzie, tylko nie u siebie. Deszcz sprawia, że rezygnujesz z treningu? Normalnie nie jadłabyś słodyczy, ale są w domu, bo jedzą je inni domownicy? Zastanów się, czy to nie szukanie wymówek od własnego lenistwa i braku mobilizacji. 

Brak elastyczności

Trzymasz się jednego planu, ale nie widzisz efektów - i co dalej? Wiele z nas porzuca w tym momencie dietę, nie widząc żadnej alternatywy. Właśnie dlatego warto zawsze mieć plan B, który wejdzie w życie, jeśli pierwszy nas zawiedzie. 

Motywacja zewnętrzna

Motywacja, która nie pochodzi od nas samych często może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Chęć zmiany powinna wychodzić z naszego wnętrza, a nie z tego powodu, że koleżanka wcisnęła się w mniejszy rozmiar. Oczywiście takie inspiracje też mogą pomóc. Jeśli jednak będziemy się niecierpliwić i wciąż porównywać do innych, szybko możemy się zniechęcić.

Niechęć do słowa "dieta"

Czy na słowo dieta uśmiech znika z twej twarzy? Wiele osób ma bardzo złe skojarzenia z samym słowem. A przecież dieta nie musi być nudna, trudna do utrzymania i niesmaczna! Jeśli ją zaczynamy z negatywnym nastawieniem i czekamy tylko, aż się skończy, nie spodziewajmy się dobrych efektów. Warto zmienić myślenie i do planu dietetycznego podejść pozytywnie. Nauczymy się przygotowywać nowe potrawy, odkryjemy inne smaki. W ten sposób łatwiej będzie nam pogodzić się ze zmianą, a tygodnie na diecie miną zdecydowanie szybciej.

Zobacz wideo Anna Lewandowska podzieliła się szybkim intensywnym treningiem
Więcej o:
Copyright © Agora SA