Dieta Batinga - co o niej wiemy? Ten model odżywiania znów jest bardzo popularny, ale czy zdrowy?

Dieta Batinga pojawiła się już pod koniec XIX wieku robiąc prawdziwą furorę. Jej twórca uważał, że dzięki niej schudł 16 kilogramów w 38 tygodni. Czy dzisiaj ten model odżywiania może również przynieść podobne rezultaty?

Dietetyczny poradnik Batinga opierał się na dobrze nam dzisiaj znanych założeniach. Model odżywiania miał w cudowny sposób leczyć z otyłości. Po latach, dieta Batinga wraca do łask, choć z lekką modyfikacją. Jak ją stosować i na czym polega?

Dieta Batinga - podstawowe założenia

Dieta składa się z czterech faz, podczas których nieco modyfikujemy nasz jadłospis. Głównym założeniem jest zjadanie produktów o niskiej zawartości węglowodanów, a wysokiej zawartości tłuszczu. Jak wyglądają poszczególne etapy?

Pierwszy etap diety Batinga

Na samym początku naszym zadaniem jest baczna obserwacja obecnej diety. W pierwszym tygodniu nic nie zmieniamy w naszym jadłospisie, a dokładnie zapisujemy co jemy i w jakiej ilości. Tak, aby dowiedzieć się, jak reagujemy na poszczególne produkty.

Drugi etap diety Batinga

Druga faza to czas regeneracji oraz przywrócenia jelit do zdrowia, a także przyzwyczajenie się do nowego jadłospisu. Ta część diety powinna trwać od dwóch do maksymalnie dwunastu tygodni. Jeśli naszym celem jest utrata wagi, eliminujemy wszystkie produkty z tzw. czerwonej i jasnoczerwonej listy (tutaj znajdziecie wszystkie listy, o których jest mowa). Niewątpliwym plusem diety jest to, iż nie liczymy kalorii ani nie kontrolujemy wielkości naszych porcji.

Trzeci diety Batinga

Ten etap nazywany jest często transformacją - teraz czas na wprowadzenie poważnych zmian w naszej codziennej diecie. Przede wszystkim, zmniejszamy ilość węglowodanów tak, aby wprowadzić organizm w stan ketozy. Aby to osiągnąć, nasz jadłospis będzie się opierać na zielonej liście. Możemy też dodawać kilka produktów z listy pomarańczowej. To w tej fazie skupiamy się na utracie zbędnych kilogramów.

Czwarty diety Batinga

Ostatnia faza to "konserwacja", która może trwać całe życie. Ostatni etap zaczynamy, gdy osiągniemy zamierzoną wagę. Nasze menu staje się bardziej elastyczne, choć cały czas wystrzegamy się produktów zakazanych z czerwonej listy. 

Zobacz wideo Karolina Gilon przechodzi na dietę
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.