Korzyści ze zmian intensywności treningu interwałowego. Zaskakujące efekty!

Dlaczego warto nie przyzwyczajać się do jednej formy treningu? Oto zalety ćwiczeń krzyżowych, które potwierdzają badania.

Treningi interwałowe o wysokiej intensywności, czyli treningi HIIT stają się coraz bardziej popularne. Niestety, nie dla każdego tempo ćwiczeń okazuje się przystępne. Ostatnią nowością, której przyglądali się specjaliści, było wymieszanie różnego rodzaju treningów. Efekty były zaskakujące.

Treningowy eksperyment - przebieg badań

Specjaliści współpracujący z magazynem " Psychology of Sport and Exercise" postanowili przeprowadzić eksperyment na 30 osobach, które wcześniej nie ćwiczyły regularnie. Naukowcy poprosili, by przez trzy dni badani wykonali różnego rodzaju treningi. Jeden dzień został poświęcony na HIIT, drugi na trening sprinterski, czyli SIT, a ostatni na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności (w skrócie MICT). Każda z sesji trwała 20-25 minut. Podczas HIIT uczestnicy mieli pracować w 80 procentach swojej wytrzymałości, czyli ćwiczyli prawie na maksimum swoich możliwości. Na czas treningu SIT skrócono okres, w którym uczestnicy mieli wykorzystywać jak najwięcej siły. Podczas ostatniej serii tempo zostało zmniejszone, wydłużono też czas na odpoczynek. 

Wyniki eksperymentu - niewielkie zmiany i zaskakujące efekty

Po analizie wyników, wnioski naukowców były jasne. Nawet niewielkie zmiany tempa czy intensywności treningów miały wpływ na motywację do ćwiczeń. Znalezienie dla nas odpowiedniej kombinacji ćwiczeń oraz zmiana ich tempa i czasu sprawia, że nie popadamy w rutynę i chętniej ćwiczymy. Treningi krzyżowe sprawiają również, że pracują różne partie naszego ciała, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Wykonywanie różnych ćwiczeń zwiększa zakres ruchu, wzmacniając stawy i mięśnie.

Zobacz wideo Jakub Rzeźniczak i Magdalena Stępień we wspólnym treningu - jest moc!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.