Brak ci z rana energii? Zmień dietę! Te produkty poleca Anna Lewandowska

Jeśli mimo odpowiedniej dawki snu codziennie, zaraz po śniadaniu, czujesz się zmęczona, możliwe, że musisz zaprowadzić w diecie kilka zmian.

Anna Lewandowska wskazała na swoim blogu produkty, które pomogą nam w zachowaniu wysokiego poziomu energii na dłużej. Nadmiar obowiązków może prowadzić do tego, że mimo przespanych kilku godzin już kilka godzin po przebudzeniu czujemy się ospale. Wprowadzenie kilku zmian w diecie w takim wypadku może okazać się ratunkiem.

 

Anna Lewandowska o diecie, która dostarczy nam energii

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jeśli chcemy czuć się bardziej energiczni, jest sprawdzenie, ile kalorii dostarczamy organizmowi rano. Niskokaloryczne śniadania bardzo często są przyczyną naszego złego samopoczucia - zbyt mało kalorii na początku dnia, to zbyt mało energii potrzebnej nam do startu. Kolejną rzeczą będzie zapoznanie się z indeksem glikemicznym spożywanych potraw - jeśli zależy nam na dobrej energii, indeks glikemiczny musi być niski. 

Co zjeść na śniadanie, aby poczuć  napływającą energię?

Trenerka wymienia białka (ryby, jaja), zdrowe tłuszcze (awokado, olej kokosowy, orzechy) i złożone węglowodany (m.in. grube kasze, owies, ciemne, pełnoziarniste pieczywo). To właśnie te trzy grupy żywności powinny znaleźć się w naszym śniadaniu, aby dostarczyło nam właściwej porcji energii. Ulubionym energetycznym śniadaniem Lewandowskiej od lat jest owsianka z odpowiednimi dodatkami. 

Płatki owsiane są dobrym źródłem witamin z grupy B, fosforu i potasu, a także magnezu, który chroni nas przed uczuciem zmęczenia. Do gotowej owsianki warto również dodać łyżkę naturalnego miodu czy garść owoców (świeżych lub suszonych). Taka zawartość węglowodanów w posiłku na pewno szybko postawi na nogi nawet największego śpiocha - podkreśla trenerka na swoim blogu.

Zamiast płatków owsianych możemy wykorzystać kaszę jaglaną, odpowiednią dla osób cierpiących z powodu nietolerancji glutenu

Energetyczne popołudnia - co wybrać?

Gdy już opanujemy technikę przygotowywania energetycznych śniadań, czas zabrać się za kolejne posiłki. W ciągu dnia warto wybrać produkty, które nas pobudzą do działania, a jednocześnie nie sprawią, że poczujemy się ociężale. Lewandowska zachęca do przygotowania lunchów i obiadów z chudego mięsa, zdrowych kasz lub brązowego ryżu oraz surówkami z kiszonek i gamą przypraw. Wieczorem warto sięgnąć po ryby i warzywa, aby zapewnić porcję zdrowego tłuszczu, minerałów, żelaza i białka. 

O czym jeszcze pamiętać?

Trenerka przypomina, aby pamiętać o właściwym nawodnieniu ciała. Niedobór płynów również może prowadzić do ospałości! Dorosły człowiek powinien wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Unikać z kolei należy wysokoprzetworzonych produktów, które zapewniają chwilowy skok energii, ale z powodu dużej ilości konserwantów i cukrów już po kilkudziesięciu minutach powodują energetyczny spadek. Bardzo ważnym elementem jest również ruch - odpowiednia dawka ćwiczeń wyzwoli endorfiny i wybuch energii.

Zobacz wideo Anna Lewandowska o samoakceptacji i dążeniu do "ideału"
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.