Pięć ćwiczeń o wysokiej intensywności dla wielbicieli biegania. Tak rozgrzejesz mięśnie przed kolejną trasą

Jeśli regularne biegi sprawiają ci frajdę, dowiedz się, jak wykonać prawidłową rozgrzewkę. Te ćwiczenia pozwolą na pokonywanie jeszcze dłuższych dystansów!

Bieganie potrafi uzależnić - jeśli wkręcisz się w pokonywanie kolejnych kilometrów, zawsze pamiętaj o tym, jak ważne jest właściwe rozgrzanie ciała. Nauka właściwego przygotowywania mięśni i ścięgien do biegu pomoże ci w generowaniu lepszego przyspieszenia i wytrzymałości.

Trening rozgrzewający ciało przed biegiem - lista ćwiczeń

Ćwiczenie pierwsze

Połóż się plecami na macie i zegnij kolana. Stopy oprzyj stabilnie o podłogę. Następnie wyciągnij prawą nogę w kierunku sufitu lub prosto (w zależności od siły i elastyczności). Podnieś palce lewej stopy w górę, tak aby opierać się na pięcie. Wypchnij  biodra w górę, wtedy zmień pozycję lewej stopy - zmień ciężar z palców na piętę. Powoli opuść się z powrotem na matę. Powtórz dziesięć razy, a następnie zmień nogi.

Ćwiczenie drugie

Stań ze stopami rozstawionymi nieco szerzej niż szerokość bioder. Podnieś się na palce, sięgając ramionami w kierunku sufitu. Tak szybko, jak to możliwe, opuść ręce na boki, jednocześnie opuszczając pięty na podłogę i układając biodra do pozycji przysiadu. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie wróć do początku i zrób dziesięć powtórzeń.

Ćwiczenie trzecie

Stań prosto ze złączonymi stopami. Wyskocz szybko w górę i w dół w miejscu, utrzymując stopy w zgięciu grzbietowym (palce uniesione w górę). Zrób 20 powtórzeń, za każdym razem ląduj na śródstopiu. 

Ćwiczenie czwarte

Zacznij od przyjęcia pozycji deski na przedramionach, z łokciami umieszczonymi bezpośrednio pod ramionami, stopami rozstawione na szerokość bioder i prostymi plecami. Wyciągnij lewą rękę i prawą nogę prosto, a następnie tak szybko, jak to możliwe, zwiń się tak, aby lewy łokieć dotknął prawego kolana. Przytrzymaj przez sekundę, a następnie gwałtownie wyciągnij rękę i nogę z powrotem. Powtórz dziesięć razy, a następnie powtórz po przeciwnych stronach.

Ćwiczenie piąte

Stań po prawej stronie niskiej ławki lub pudełka i umieść prawą stopę na szczycie przedmiotu. Podciągnij lewe kolano do góry, odpychając się od ławki tak, aby całe ciało uniosło się w powietrzu (ramiona powinny naśladować ruch podczas sprintu). Staraj się ostrożnie zeskakiwać, aby zachować równowagę. Zrób po dziesięć powtórzeń na każdą stronę.

Zobacz wideo Jak zacząć biegać? 9 wskazówek
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.