Yin Joga - dzięki tym pozycjom obniżysz poziom stresu już w przeciągu pół godziny!

Joga łączy w sobie świetne techniki medytacyjne z efektownym rozciąganiem mięśni. Ten trening jest idealnym sposobem na odstresowanie się po długim dniu w pracy. Przyda się zwłaszcza osobom, które pracują zdalnie z domów.

Od prawie roku praca zdalna stała się dla wielu z nas codziennością. Czasem wynikają z tego niespodziewane problemy; niektórzy mają problem, aby w zastałej sytuacji oddzielić domową strefę odpoczynku od pracy. Stres przybrał nową formę, a część naszych domów siłą rzeczy stała się biurem. Dlatego tak ważne jest, aby potrafić złapać równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym. W odstresowaniu się i oddzieleniu jednego od drugiego może nam pomóc regularne ćwiczenie jogi.

Czym jest Yin Joga?

Ten zestaw pozycji jogi poleca dla czytelniczek brytyjskiego wydania "Women's Health" Robyn Silverton - joginka i dyplomowana fizjoterapeutka. Robyn stara się znaleźć odpowiednie techniki relaksacyjne, które mogą nam na co dzień pomóc w walce ze stresem, również w domowych warunkach. Odmiana jogi, którą Silverton zaproponowała, składa się z kilku pozycji, które działają na nas uspokajająco i wyciszająco, obniżając w ten sposób odczuwalny stres. 

Yin Joga - zestaw pozycji

Robin radzi, aby każdy z poniższych asanów wykonywać przez trzy minuty. Jeśli będziesz ćwiczyć regularnie, czas ten możesz stopniowo wydłużać, co pozwoli na dłuższy i bardziej efektywny relaks. Przed tobą dziewięć ćwiczeń na pół godziny - gwarantujemy, że po tym czasie poczujesz się znacznie spokojniej.

Pozycja pierwsza

Połóż się plecami na macie,  pod kolana włóż wałek do ćwiczeń lub zwinięty koc. Stopy swobodnie opuść na ziemię. Ręce zegnij w łokciach i połóż na brzuchu. Zamknij oczy i wykonaj kilka głębokich wdechów i wydechów.

Pozycja druga

Usiądź na macie z wyprostowanymi nogami. Połóż poduszkę lub wałek pod lewe biodro w taki sposób, aby znalazł się pod kątem prostym do lewego uda. Delikatnie połóż się na lewym boku, złączając ze sobą nogi i zginając je w kolanach. Głęboko oddychaj.

Pozycja trzecia

Usiądź, wyprostuj nogi przed siebie. Następnie złącz ze sobą podeszwy stóp i przyciągnij pięty do bioder, pozostawiając jednak pomiędzy nimi przestrzeń. Powoli pochyl tułów do przodu, kierując głowę do pięt, delikatnie zaokrąglając plecy. Kontynuuj oddychanie.

Pozycja piąta

Wróć do pozycji siedzącej, rozprostuj nogi i tym razem rozstaw je wyprostowane w dużym rozkroku.  Następnie  wyciągnij ręce do przodu i pochyl się, najniżej jak jesteś w stanie, aby rozciągnąć mięśnie.

Pozycja szósta

Wyprostuj się i rozluźnij nogi. Cały czas pozostajesz w pozycji siedzącej. Wyprostuj nogi przed siebie, a następnie zegnij prawe kolano i połóż prawą stopę na lewym udzie, jak najbliżej lewego biodra. Stopniowo obniżaj tułów, pochylając się w kierunku lewej łydki. Przytrzymaj pozycję, po czym zmień strony i powtórz zakładanie lewej nogi na prawą wyprostowaną nogę

Pozycja siódma

Siedząc z nogami wyprostowanymi przed siebie, połóż opuszki palców na podłodze przed biodrami i wydłuż plecy. Delikatnie i powoli pochyl górną część ciała w stronę wyprostowanych nóg, zaokrąglając plecy tak bardzo, jak jesteś w stanie.

Pozycja ósma

Zegnij nogi w kolanach i siądź na piętach, a następnie połóż tułów między uda. Czoło oprzyj o splecione przed sobą ręce lub podłogę.

Pozycja dziewiąta

Połóż się na plecach pod kątem prostym do siedzenia krzesła, unieś nogi i obróć je tak, aby stopy oparły się na siedzisku. Upewnij się, że pośladki pozostają na podłodze. Biodra i kolana powinny być ustawione pod kątem prostym. Zamknij oczy i oddycha głęboko.

Zobacz wideo Poranna joga Kate Hudson z niespełna dwuletnią córką
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.