Intermittent fasting może pomóc w utracie kilogramów. Poznaj najpopularniejsze rodzaje postu przerywanego

Intermittent fasting zyskuje kolejnych zwolenników. Zastanawiasz się, czy post przerywany jest dla ciebie odpowiedni? Przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych wersji.

Post przerywany cieszy się ostatnio dużą popularnością. Jego stosowanie nie zakłada ograniczeń żywieniowych, a jednocześnie obiecuje utratę kilogramów. Okresowy post obejmuje regularne, krótkotrwałe posty lub okresy minimalnego lub zerowego spożywania pokarmów, co przyczynia się do zmniejszenia liczby kalorii spożywanych w ciągu dnia.

Zobacz wideo

Istnieje kilka różnych odmian postu przerywanego. Do najpopularniejszych należą:

  • dieta 16:8
  • dieta 5:2
  • dieta "eat stop eat"
  • ADF - post co drugi dzień 

Wszystkie metody mogą być skuteczne przy odchudzaniu, ale ustalenie, która z nich działa najlepiej, zależy od konkretnej osoby. Poniżej przybliżymy każdą z wymienionych wersji.

Dieta 16:8

Dieta 16/8 to najpopularniejsza wersja postu przerywanego, która zakłada spożywanie pokarmów przez osiem godzin w ciągu doby. Czas rozpoczęcia okna żywieniowego możemy sobie wybrać. Niektórzy wolą pominąć śniadanie i rozpocząć post wieczorem, inni trzymają się harmonogramu od 9:00 do 17:00.

Dieta 5:2

Na tej odmianie postu przerywanego przez pięć dni w tygodniu jesz normalnie i nie ograniczasz kalorii. W pozostałe dwa dni zmniejszasz spożycie kalorii do jednej czwartej dziennego zapotrzebowania. Jeśli więc na ogół spożywasz 2000 kcal dziennie, oznaczałoby to zredukowanie dziennego spożycia do 500 kalorii. 

Dieta "eat stop eat"

Ten plan przerywanego postu obejmuje określenie jednego lub dwóch nie następujących po sobie dni w tygodniu, w których powstrzymujesz się od jedzenia lub pościsz przez 24 godziny. W pozostałe dni tygodnia można jeść swobodnie.

ADF - post co drugi dzień

Na tej diecie pościsz co drugi dzień, a w dni bez postu możesz jeść, co chcesz. Niektóre wersje tej diety obejmują „zmodyfikowaną” strategię postu, która obejmuje spożywanie około 500 kalorii w dni postu, jednak inne wersje całkowicie eliminują kalorie.

Pamiętajmy, że w każdej z wyżej przedstawionych diet należy zadbać o odpowiednią ilość kalorii w dni bez postu. Warto też postawić na pełnowartościowe posiłki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.