Dlaczego intensywne bieganie nie jest dla każdego? Zbyt częste treningi mogą szkodzić!

Ruch to zdrowie - nie mamy do tego, co najmniejszych wątpliwości. Bieganie jest często wybieraną formą aktywności. Niestety jednak, skutki zbyt częstego treningu mogą przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

Bieganie może naprawdę uzależnić - z pewnością potwierdzą to osoby, które wkręciły się w biegową rutynę. Mimo że na początku możemy napotkać wiele trudności, z czasem odkryjemy, jak wiele zalet posiada taki sposób treningu. Oprócz spalania kalorii i poprawy kondycji, bieganie może nam pomóc uspokoić myśli, wyciszyć się i odstresować. Pamiętajmy jednak, aby nie popadać w przesadę. Żadne skrajności nie są dobre. Co się stanie, jeśli naciskamy na swoje ciało zbyt mocno?

Dlaczego nie wolno biegać za dużo?

Lepsza wydolność płucna, poprawa krążenia, wzmocnienie mięśni - to jedne z najczęściej wymienianych zalet, które niesie ze sobą bieganie. Niestety przetrenowanie może zniszczyć efekty, na które pracowaliśmy wiele tygodni. Zbyt częsty wysiłek fizyczny działa na nasze ciało podobnie, jak natłok obowiązków - powoduje silny stres. 

W optymalnych warunkach, kiedy właściwie trenujemy, stres jest bodźcem do czegoś, co nazywamy adaptacją prowadzącą do postępu lub poprawy wyników w czasie biegania. Zbyt dużo stresu powoduje degradację tkanek, osłabienie więzadeł i ścięgien - wyjaśnia dla "Stylist" Chris Baird, kierownik szkolenia w Oro i trener w Sports Performance Team Loughborough University.

Nasz organizm ma wspaniałe zdolności adaptacyjne, w tym do biegów na długie dystanse, lecz należy pamiętać o odpowiedniej regeneracji, bez której grożą nam urazy oraz spadek immunologicznej odporności. Zbyt częsta aktywność fizyczna ma też swoje skutki psychologiczne. Chroniczne zmęczenie może spowodować wypalenie, apatię i spadek nastroju.

Oznaki, że biegasz zbyt dużo

Nasze ciało wysyła nam sygnały, kiedy pojawia się problem z przetrenowaniem. Oprócz przewlekłego zmęczenia i problemów ze stawami i ścięgnami mogą wystąpić:

  • problemy ze snem;
  • brak miesiączki u kobiet;
  • stany depresyjne;
  • drażliwość;
  • brak równowagi pomiędzy dostarczaniem a spożyciem energii;
  • problemy z koordynacją;
  • problemy z koncentracją;
  • problemy z układem sercowo-naczyniowym;
  • problemy z układem trawiennym.

Jeśli zauważysz u siebie kilka z wyżej wymienionych objawów, zaprzestań treningów i zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże w ułożeniu właściwej regeneracji i oceni stan twojego zdrowia.

Zobacz wideo Kasia Dziurska o cheat mealu i treningach
Więcej o: