Trening dla seniora. Które ćwiczenia powinny wykonywać osoby starsze?

Aktywność fizyczna jest istotna na każdym etapie życia. Wraz z wiekiem zmieniają się jednak potrzeby, a także możliwości organizmu. To właśnie do nich należy dostosować swoje ćwiczenia.

Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna stanowią podstawowe elementy zdrowego stylu życia. Regularne ćwiczenia mogą korzystnie wpłynąć na nasz organizm i zapobiec wielu problemom zdrowotnym w przyszłości. Nie oznacza to jednak, że seniorzy powinni rezygnować z aktywności fizycznej. Przeciwnie. O ile tylko stan zdrowia na to pozwala, warto się ruszać. Poniżej przedstawimy bezpieczne ćwiczenia dla osób starszych.

ZOBACZ TEŻ: Dieta dla seniora. Na co powinny zwrócić uwagę osoby starsze?

Choć seniorzy powinni pozostać aktywni, nie mogą się przemęczać. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, czy możemy wykonywać konkretne czynności.

Ćwiczenia idealne dla seniorów

Aerobik w wodzie

Aqua aerobik cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród osób starszych. To doskonała forma aktywności dla osób z bólami stawów, ponieważ ćwiczenia w wodzie zmniejszają obciążenie, a woda zapewnia naturalny opór, co poprawia efekty ćwiczeń. 

Joga na krześle

To forma ćwiczeń o niskiej intensywności, która przynosi wiele korzyści. poprawia siłę mięśni, równowagę i elastyczność, z których wszystkie są kluczowymi aspektami zdrowotnymi dla seniorów. Zapewnia mniejszy nacisk na mięśnie, stawy i kości niż bardziej konwencjonalne formy jogi.

Trening z gumą oporową

Taśmy oporowe są przyjazne dla użytkownika i dostępne dla początkujących. Ta forma ćwiczeń staje się coraz bardziej popularna wśród seniorów ze względu na stosunkowo tani początkowy koszt materiałów, co sprawia, że ??trening z opaską jest idealny do ćwiczeń w domu. Dodatkowo te ćwiczenia są idealne do wzmocnienia kręgosłupa.

Spacer

Spacer to doskonały sposób, aby utrzymać swoje ciało w formie, dotlenić się i poprawić swoje samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że dystans, a także prędkość chodzenia powinna zależeć od możliwości organizmu.

Rodzaj wykonywanych ćwiczeń zależy od osoby. Jeśli czujesz się na siłach, spróbuj pilatesu, postaw na trening z masą ciała, ćwiczenia z lekkimi hantlami lub wybierz się na rower.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.