Dlaczego odchudzając się, trzeba jeść produkty z wysoką zawartością błonnika? Jest kilka powodów

Błonnik i odchudzanie - jedno z drugim ma naprawdę wiele wspólnego. Oto powody, dla których ten składnik powinien zagościć w twojej diecie, jeśli walczysz z nadprogramowymi kilogramami.

Zapanowanie nad swoją wagą czasem może być nieco kłopotliwe. Warto uważnie przyjrzeć się wtedy, co i w jakich ilościach ląduje na naszych talerzach. Błonnik jest nieocenionym składnikiem, którego odpowiednia ilość pomaga w walce ze spalaniem nadprogramowych kalorii - w jaki sposób? 

Błonnik a odchudzanie - dlaczego musi być w naszej diecie?

Dodawanie błonnika do posiłków jest jednym z najbardziej korzystnych nawyków żywieniowych - szczególnie dla tych osób, które walczą z nadwagą. Dlaczego? Przede wszystkim, błonnik bierze czynny udział w przyspieszeniu trawienia i podkręcenia pracy naszego metabolizmu. Odpowiednia zawartość tego składnika w diecie pomaga w utrzymaniu zdrowych i prawidłowo funkcjonujących jelit. Warto też wiedzieć, że błonnik sprawia, że dłużej czujemy się syci, a to dlatego, że nasz organizm wolniej go trawi, przez co dłużej przebywa w naszym żołądku. Kolejną ważną zaletą jest wpływ błonnika na poziom cukru we krwi - dzięki temu, że reguluje jego poziom zapobiegamy skokom insuliny, które powodują osłabienie i szybsze poczucie głodu.

Błonnik w diecie - z czym to się je?

Gdzie znajdziemy pełnowartościowe źródło błonnika? Przede wszystkim postawmy na ziarna, strączki i inne warzywa oraz owoce - w tych grupach produktów znajdziemy go najwięcej. Z tego względu spróbujmy, aby w naszej diecie:

  • w każdym posiłku pojawiła się przynajmniej jedna porcja pełnego ziarna;
  • stosować brązowy ryż zamiast białego;
  • wybierać chleb pełnoziarnisty;
  • dodawać różne odmiany fasoli do sałatek;
  • spożywać najmniej pięć porcji warzyw i owoców, razem ze skórkami, jeśli jest to możliwe;
  • do koktajli i sałatek dodawać jedną lub dwie łyżeczki chia.

Niewielkie zmiany, a potrafią przynieść niespodziewanie dobre efekty. Warto spróbować od zaraz!

Zobacz wideo Katarzyna Skrzynecka o swojej diecie. "To był rodzaj wegańskiego detoksu"
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.