Jak budować zdrowe nawyki odżywiania? Podpowiada Anna Lewandowska

Nawyki to stały element naszego życia, który nie zawsze jest świadomym wyborem. Nawyk można jednak wyrobić. W jaki sposób nabrać zdrowych nawyków odżywiania? Anna Lewandowska ma kilka sposobów.

Wyrobienie sobie świadomości posiadania konkretnych nawyków może nam pomóc wprowadzić zdrowe zmiany. Anna Lewandowska na przykładzie zdrowej żywieniowej rutyny wyjaśnia, w jaki sposób zmienić swój tryb życia na lepszy - na takie nawyki nigdy nie jest za późno!

 

Anna Lewandowska o nawykach i zdrowym odżywianiu

Trenerka na swoim blogu tłumaczy, że nawykiem nazywamy zautomatyzowaną czynność, którą nabywamy w wyniku jej powtarzania. Lewandowska przytacza konkretne liczby bo jakim czasie nasz organizm przyzwyczaja się do danej zmiany i zaczyna traktować ją jako część rutyny:

Wyuczenie nowego nawyku i wdrożenie go w życie trwa od 20 do nawet 70 dni, jednak najczęściej słyszy się o okresie około 30 dni. Co to oznacza? Powtarzając daną czynność codziennie przez 30 dni, po tym okresie na tyle organizm się do niej przyzwyczai, że nie będziecie już o tym myśleć, a czynność będziecie w stanie wykonać - tłumaczy we wpisie Anna.

Jak się ma sprawa, jeśli mówimy o nawykach dotyczących odżywiania? Mówiąc o nich, mamy na myśli wszystkie czynności związane z jedzeniem - zaczynając na zakupach, poprzez szukanie przepisów, gotowanie, kończąc na samym spożywaniu przygotowanych potraw. Mamy oczywiście dobre i złe nawyki żywieniowe - czy można jedne wyrobić a drugich się pozbyć?

Zdrowe nawyki żywieniowe - jak je wyrobić?

Lewandowska zaznacza, że to, czy wyrobimy sobie zdrową rutynę zależy wyłącznie od naszej motywacji, cierpliwości i systematyczności, a także świadomości, dlaczego obraliśmy taką drogę. Dla osób, które postanowiły przyjrzeć się swojej diecie i zaprowadzić zdrowe zmiany Anna przygotowała listę pytań kontrolnych:

  • Ile szklanek wody pijesz dziennie?
  • Czy słodzisz napoje, typu kawa i herbata?
  • Ile razy dziennie jesz warzywa i owoce?
  • Ile posiłków jesz w ciągu dnia?
  • Jakie odstępy robisz między posiłkami?
  • Ile razy w tygodniu jesz ryby?
  • Ile razy w tygodniu jesz kasze?
  • Czy podjadasz między posiłkami?
  • Czy palisz papierosy?
  • Czy zwracasz uwagę na skład produktów spożywczych?

Po szczerym odpowiedzeniu sobie na powyższe pytania łatwiej nam będzie obrać zdrowy kierunek, w który ma pójść nasza nowa żywieniowa rutyna - a na takie zmiany, co podkreśla Lewandowska, nigdy nie jest za późno!

Zobacz wideo Anna Lewandowska o samoakceptacji i dążeniu do "ideału"
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.