Ewa Chodakowska o znaczeniu odpoczynku. To on odpowiada za wszystkie korzystne zmiany. "Nie ćwiczenia cię wzmacniają"

Na instagramowym profilu Ewy Chodakowskiej pojawił się post, w którym trenerka wypowiedziała się na temat roli odpoczynku w planie treningowym.

Instagram Ewy Chodakowskiej pełen jest wskazówek, jak zadbać o swoje zdrowie, samopoczucie i sylwetkę. Nie brakuje kolejnych planów treningowych i ćwiczeń, które mogą pomóc nam osiągnąć cel. Podejmując wyzwanie często zapominamy o odpoczynku, a to właśnie on odgrywa kluczową rolę w naszej przemianie. 

Zobacz wideo

Ewa Chodakowska podkreśla, jak ważny jest odpoczynek

W swoim najnowszym poście na Instagramie Ewa Chodakowska wyjaśniła, dlaczego tak ważna jest regeneracja. Odpoczynek powinien być wpisany w plan treningowy, nawet jeśli czujemy, że możemy dać z siebie więcej. To czas regeneracji wpływa na wszelkie korzystne zmiany w ciele. 

Nie ćwiczenia cię wzmacniają. Robi to odpoczynek! Żebyś się wzmocniła, schudła czy przygotowała do biegu na 10 kilometrów, potrzebujesz trenować – to nie ulega wątpliwości. Jednak wszystkie korzystne zmiany w ciele – wzmacnianie się mięśni, wzrost ich masy, poprawa kondycji – zachodzą nie podczas wysiłku, ale w czasie odpoczynku. Dlatego przerwy w treningach powinny być ważnym elementem każdego planu treningowego - tłumaczy trenerka.

Specjalistka od zdrowego stylu życia zachęca do robienia sobie przerw między treningami i wyjaśnia, że nie należy mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Odpoczynek działa nam na korzyść i powinien być zwieńczeniem treningu. To ważny element, którego nie należy pomijać.

Ewa Chodakowska zwróciła również uwagę na czas trwania odpoczynku. Wiele zależy od rodzaju, a także intensywności wykonywanego wcześniej treningu.

Po treningu siłowym, w zależności od jego intensywności, zrób przerwę 24–48 godzin. W tym czasie organizm naprawi mikrouszkodzenia mięśni, do których dochodzi w czasie wysiłku siłowego. Długość odpoczynku po treningu kardio powinna zależeć od intensywności wysiłku. Przy wysiłkach bardzo lekkich organizm błyskawicznie wraca do formy – możesz więc w ten sposób trenować nawet dwa razy dziennie. Po wysiłkach większych, o średniej i wysokiej intensywności, odpoczywaj około 24 godzin. W tym czasie organizm uzupełni zapasy energii w mięśniach (glikogen) i zdąży przygotować się na kolejny trening. Z kolei po intensywnych interwałach, które działają na organizm trochę jak wysiłek kardio i trochę jak ćwiczenia siłowe, daj sobie więcej czasu – to dlatego robi się je zwykle 2–3 razy w tygodniu, odpoczywając między nimi nie mniej niż 48 godzin - czytamy we wpisie.

Pamiętajmy jednak, że możemy wypoczywać w sposób aktywny. Podczas przerwy od treningów warto postawić na spacer, delikatny stretching czy przejażdżkę na rowerze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.