Trening mobilności dla biegaczy. Na czym polega i dlaczego warto go spróbować?
Bieganie jest jednym z najbardziej polecanych treningów nie tylko ze względu na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, lecz także wspomaganie układu sercowo-oddechowego. Dzięki regularnemu bieganiu oczywiście wzmocni się nam kondycja i mięśnie. Jeśli złapiesz biegowego bakcyla i będziesz często korzystać z tej formy aktywności fizycznej, mogą pojawić się bóle stawów i mięśni. Nieprzyjemności możesz jednak uniknąć, włączając do sportowej rutyny treningi mobilności.
Trening mobilności dla biegacza - jakie są jego zalety?
Poprawa mobilności u osób, które regularnie biegają pozwala na wykorzystanie pełnego zakresu ruchu. Tym sposobem podczas wykonywania samej czynności zmniejszamy ryzyko wystąpienia kontuzji. Według dr Sarah Daves, która podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dla "Stylist", ćwiczenia poprawiające mobilność zapobiegają usztywnieniu się mięśni nóg, które ograniczają ruchy stawów. W ten sposób nasze stawy i mięśnie wolniej "zużywają się" i dłużej możemy cieszyć się z dobrej kondycji.
Trening mobilności dla biegacza - przykładowe ćwiczenia
Pamiętajmy, aby słuchać swojego ciała; jeśli często borykamy się ze sztywnością mięśni, bólem pleców oraz naciągniętymi ścięgnami, ćwiczenia mobilności powinniśmy wykonywać częściej. Specjaliści z reguły polecają taki trening przeprowadzać trzy razy w tygodniu.
Ćwiczenie pierwsze
Zacznij od zrobienia wypadu jedną nogą w tył. Przednia noga powinna zostać zgięta w kolanie pod kątem 90 stopni, w tylnej nodze czujemy rozciągające się mięśnie, plecy pozostają proste. W tym momencie unieś ręce do góry i pochyl się lekko do tyłu. Przytrzymaj figurę przez minutę i wróć do pozycji wyjściowej, aby zmienić pozycje nóg i powtórzyć kolejno wszystkie kroki.
Ćwiczenie drugie
Rozstaw stopy na szerokość bioder i zrób kolejny wypad nogą w tył. Tym razem noga z tyłu powinna w całości oprzeć się na podłożu, kolano zostaje lekko ugięte. Noga z przodu również zgięta w kolanie. Dłoń jednej ręki umieść na podłodze, obok wewnętrznej krawędzi stopy. Drugą rękę wyciągnij w górę i skieruj za siebie w stronę tylnej nogi, jednocześnie obracając klatkę piersiową. Poczuj rozciągnięcie, przytrzymaj minutę i zmień strony. Całe ćwiczenie powinno trwać od czterech do sześciu minut.
Ćwiczenie trzecie
Rozstaw stopy mniej więcej na szerokość bioder, a następnie napnij tułów i wykonaj wypad nogą w tył, dotykając kolanem do podłogi. Kiedy czujesz rozciąganie w biodrze, utrzymaj pozycję jeszcze przez 30-60 sekund a następnie zmień nogę.
Ćwiczenie czwarte
Stań na schodach w takich sposób, aby pięty znalazły się poza stopniem. Nogi rozstaw na szerokość bioder, a następnie powoli zacznij podnosić się na palce, trzymając się za poręcz lub łapiąc równowagę przy ścianie. Potem obniż pięty, jak najbardziej poniżej stopnia, na którym stoisz. Wykonaj 15 powtórzeń, odpocznij i zrób kolejną serię.
-
Co jeść na diecie przeciwzapalnej? Oto przykładowy jadłospis na trzy dni
-
Trening po pięćdziesiątce. W ten sposób podkręcimy metabolizm i zwalczymy zbędne kilogramy
-
Płaski brzuch w tydzień. Przedstawiamy jadłospis, który pomoże schudnąć z tej części ciała
-
Tak wygląda śniadanie Wiktorii Gąsiewskiej. Dietetyczny posiłek dostarczy energii na cały poranek
-
Dwa szybkie pomysły na dietetyczny obiad wg Anny Lewandowskiej. Pysznie i prosto
- Angelika Mucha pokazuje ćwiczenia. Jej trener ostrzega przed błędami: Uważamy na kolana
- Angelika Mucha pokazuje ćwiczenia. Jej trener ostrzega przed błędami: Uważamy na kolana
- Tak wygląda śniadanie Wiktorii Gąsiewskiej. Dietetyczny posiłek dostarczy energii na cały poranek
- Jak schudnąć po ciąży? Oto proste zasady, które pomogą w powrocie do ulubionej wagi
- Błędy, które popełniamy podczas chodzenia. Eksperci alarmują: W ten sposób spacer nie będzie dobrym treningiem