Ćwiczysz w domu? Nie daj się złapać w te pułapki! Oto pięć najczęstszych błędów domowych treningów

Ćwiczenia w domu, zwłaszcza dla osób początkujących, mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Czasem pomoc instruktora jest nieoceniona. Jak sobie radzić podczas domowych treningów? Uważajmy na te rzeczy - potrafią zepsuć nawet najlepiej dopracowane ćwiczenia.

Jak efektywnie trenować w domu bez pomocy instruktora czy bardziej zaawansowanych kolegów i koleżanek z siłowni?Istnieje grupa błędów, nad którymi możemy popracować indywidualnie; wystarczy większą uwagę przywiązywać do kilku czynności.

Najczęstsze błędu popełniane podczas domowych treningów

Przetrenowanie

Wiele osób, które zaczęły domowe treningi podczas przymusowej izolacji wywołanej koronawirusem porwało się z motyką na słońce. Bardzo często, proponowane ćwiczenia na platformach typu YouTube czy przez Instagram są zbyt intensywne i nie przystosowane do kondycji każdego użytkownika. Ślepe podążanie za przyjętym programem może skutkować szybkim przetrenowaniem, a w gorszym wypadku - kontuzją.

Podnoszenie ciężarów

Do podnoszenia ciężarów wymagana jest podstawowa wiedza z tego zakresu. Trening siłowy to nie zabawa, a nieprawidłowe chwyty i podnoszenia sztang mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z odpowiednimi taktykami, lepiej zacząć od mniejszych obciążeń i podczas treningu wykorzystywać hantle czy kettlebells.

Nie zwracanie uwagi na swoją kondycję

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas szukania idealnego planu treningowego, to czy jest on dostosowany do naszej obecnej kondycji. Wykańczające i długie treningi zamiast pomóc, mogą pogorszyć nasz stan i skutecznie zniechęcić do dalszej pracy. Jeśli jedno z ćwiczeń jest dla ciebie za trudne - znajdź zamiennik! Pamiętaj, aby dopasować każdą pozycję do swoich możliwości.

Joga

Idealnie by było, gdyby podczas każdych sesji jogi czuwał nad nami profesjonalista. Jeśli jednak wzięliśmy się za taki rodzaj treningu w domu, korzystajmy z filmów instruktażowych, na których dokładnie widać, jak trener przyjmuje kolejne pozycje. 

Niesłuchanie swojego ciała

Czujesz, że zostały ci resztki energii, a głos w głowie krzyczy, że dalej nie dasz rady? Nie ryzykuj kontuzją, zrób przerwę, odpocznij, zregeneruj siły. Jeśli czujesz taką potrzebę, zrób kilkudniową pauzę. Regularność w treningu i przykładanie się do maksymalnego wykonywania ćwiczeń jest tak samo ważne, jak słuchanie potrzeb swojego ciała.

Zobacz wideo Fitness fight na mięśnie brzucha
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.