Węglowodany są jednym z niezbędnych składników naszej diety, oczywiście w odpowiedniej ilości. Ich zbyt częste spożywanie w połączeniu z brakiem ruchu może skutkować szybkim nabieraniem wagi. Co więcej, węglowodany wcale nie zaspokajają głodu najlepiej - nawet duża porcja ulubionych przekąsek z tym składnikiem może nie dać pożądanego poczucia sytości. Jeśli postanowisz ograniczyć węgle na rzecz figury, możesz odczuć negatywne skutki podczas treningów - ćwiczenia nagle przestaną przynosić zamierzone efekty. Jest na to jednak kilka sposobów.
Według badań przytoczonych przez magazyn "Women's Health", takie same efekty przynoszą intensywny trening 10-minutowy oraz tradycyjny wytrzymałościowy. Krótsze zajęcia pozwolą na uniknięcie niedoboru glikogenu, którego zmniejszona ilość w organizmie wywołuje uczucie zmęczenia. Dieta oparta na małej ilości węglowodanów dostarcza również mniej glikogenu. Dlatego aby nie dopuścić do zmniejszenia aktywności, ćwicz krócej.
Dieta niskowęglowodanowa powoduje, że nie wykorzystujemy swoich możliwości na sto procent. Dlatego dobrze jest na ten czas wycofać szczególnie intensywne treningi, aby nie przemęczyć organizmu. Nie oznacza to pozbycia się najmocniejszych ćwiczeń na zawsze; zmniejsz po prostu ich ilość, aby ciało się nie przetrenowało.
Trening cardio najszybciej spala zgromadzoną w organizmie energię. Dlatego, aby na samym początku zajęć nie pozbawić się chęci i siły do ćwiczeń, zacznij od treningu siłowego.
Treningi na czczo skutkują odwrotnym efektem do zamierzonego. Zamiast wzmacniać kondycję osłabiamy ją, a nawet możemy doprowadzić do rozpadu masy mięśniowej.
Kiedy zmniejszasz spożycie węglowodanów, organizm automatycznie zaczyna wytwarzać tym mniej insuliny. Im mniej insuliny, tym trudniej jest zatrzymać elektrolity, takie jak sód, potas i wapń. Elektrolity to minerały, które pomagają wywoływać skurcze mięśni - jeśli nie masz ich wystarczająco dużo w swoim ciele, nie będziesz w stanie np. prawidłowo wykonać skrętu bicepsa lub przesunąć nogi do przodu, aby wykonać kolejny krok w ćwiczeniu. Możesz również odczuwać większe napięcie lub skurcze mięśni. Dlatego tak ważna jest właściwa regeneracja.Może to oznaczać po prostu dodatkową minutę odpoczynku czy dwie między seriami ciężkich ćwiczeń lub dodatkowy dzień regeneracji po bardziej intensywnych zajęciach.