Trening funkcjonalny - o tym należy pamiętać. Poznaj przykładowe ćwiczenia

Ruch funkcjonalny pomoże w przedłużeniu dobrej kondycji. Prosta idea treningu zaskakuje. Efekty potwierdzają znani sportowcy i specjaliści.

Ćwiczenia, które należą do grupy ruchów funkcjonalnych obejmują aktywności, które wykonujemy w normalnych warunkach poza treningiem. Tę bardzo prostą ideę wykorzystuje wiele sportowców, w tym gracze baseballu czy piłki nożnej, wykonując na treningach wiele kopnięć, slalomów czy podskoków. W ten sposób mięśnie przyzwyczajają się do określonego ruchu, wzmacniając się w odpowiednich miejscach. Jak ten sposób trenowania wykorzystać podczas swoich zajęć? Podpowiadamy!

Trening funkcjonalny - przykładowe ćwiczenia

Na co dzień warto skupić się na pozycjach, które pomogą nam w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i równowagi, co pozytywnie wpłynie na nasz kręgosłup, zwłaszcza, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem. 

Mostek biodrowy

Połóż się plecami na macie, zegnij nogi w kolanach i postaw stopy na podłożu. Napnij pośladki i rdzeń, aby podnieść biodra z ziemi, aż będą proste, nie zginając ścięgien podkolanowych. Następnie opuść biodra na ziemię.

Przysiady

Zegnij kolana i biodra, opuszczając pośladki w kierunku ziemi, aż kolana osiągną kąt 90 stopni. Następnie wyprostuj kolana i biodra, aby powrócić do pozycji wyjściowej.

Pallof press

Do ćwiczenia potrzebujesz linki treningowej, zaczepionej na takiej wysokości, aby bez problemu ją chwycić obiema dłońmi. Stań równolegle to zaczepionej liny, chwyć ją oburącz i wyciągnij obie ręce prosto przed siebie, a następnie przyciągnij je z powrotem do klatki piersiowej. Poruszaj rękami szybko i płynnie. Powtarzaj ten ruch w sposób ciągły, uważając, aby nie poruszać dolną częścią ciała. Powtórz ten ruch po drugiej stronie.

Pies-ptak

Zaczynając w pozycji klęku podpartego, zrób wykop nogą prosto do tyłu, wyciągając przeciwną rękę prosto przed siebie. Przytrzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj ten ruch w sposób ciągły. Trzymaj głowę skierowaną w dół i upewnij się, że plecy są płaskie podczas całego ruchu.

Równowaga na jednej nodze

Stań prosto, następnie unieś w górę wyprostowaną lewą rękę, jednocześnie podnosząc prawą nogę i uginając ją w kolanie pod kątem prostym. Nie wychylaj się w żadną stronę i staraj się zachować równowagę przez minutę. Zmień strony i powtórz.

Zobacz wideo Ulubione ćwiczenia Joanny Jóźwik
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.