Niedobór białka. Te sygnały wysyła ciało, gdy nie dostarczasz makroskładnika we właściwych ilościach

Niedobór białka niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji. Jak rozpoznać, że w diecie jest tego markoskładnika za mało? Nasz organizm wysyła sygnały - na to powinniśmy zwrócić uwagę.

Jeśli starasz się prowadzić zdrowy tryb życia i pilnujesz diety oraz ćwiczeń, nie trzeba podkreślać, jak ważne jest w naszym menu białko. Czasem jednak każdemu zdarza się popełnić błąd w odpowiedniej porcji poszczególnych składników. Jak rozpoznać, że mamy w diecie za mało białka?

Niedobór białka - tak o tym komunikuje cię twoje ciało

Podczas treningów łatwo ulegasz kontuzji

Dawne ćwiczenia, które nie sprawiały Ci kłopotu nagle powodują częste bóle mięśni i stawów oraz zakwasy? Może być to oznaką przetrenowania lub niedoboru białka w diecie, które jest potrzebne m.in. w roli materiału budulcowego mięśni oraz jako wspomagacz wchłaniania się wapnia, czyli głównego składnika naszych kości.

Wolniej myślisz, masz problemy ze skupieniem

Białko jest potrzebne do wspierania wielu aspektów prawidłowego o funkcjonowania neurologicznego. Jego niedobór może powodować wystąpienie mgły mózgowej, spadku koncentracji i motywacji a także problemy z przyswajaniem informacji. Neuroprzekaźniki są syntetyzowane w mózgu przy użyciu aminokwasów, a badania pokazują, że zbilansowana dieta z wystarczającą ilością białka może zwiększyć wydajność ich pracy.

Źle sypiasz

Zły sen i bezsenność mogą być związane z niestabilnym poziomem cukru we krwi, wzrostem kortyzolu i spadkiem produkcji serotoniny. Wahania poziomu cukru we krwi w ciągu dnia mają wpływ na zachowanie naszego organizmu w nocy. Węglowodany wymagają znacznie więcej insuliny, niż tłuszcz czy białko. Spożywanie pokarmów zawierających białko przed snem może pomóc w produkcji tryptofanu i serotoniny oraz ma minimalny wpływ na poziom glukozy we krwi.

Masz podwyższony cholesterol 

Wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów jest spowodowany nie tylko spożywaniem tłustych potraw - są one również wynikiem zwiększonego stanu zapalnego, zaburzeń równowagi hormonalnej i diet wysokoprzetworzonych lub wysokocukrowych. Jeśli masz tendencję do zastępowania pokarmów białkowych słodkimi przekąskami lub rafinowanymi węglowodanami, poziom cholesterolu może zacząć wzrastać, ponieważ wątroba i komórki przetwarzają tłuszcze mniej wydajnie.

Mimo ćwiczeń, rośnie ci tkanka tłuszczowa a nie mięśnie

Dieta uboga w białko powoduje szybsze zmęczenie, zanik mięśni i szybszy rozrost tkanki tłuszczowej. Jeżeli w menu nie znajdzie się właściwa ilość tego makroskładnika, nawet regularne ćwiczenia nie pomogą w budowaniu masy mięśniowej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.