Nadmiar kofeiny może szkodzić. Poznaj skutki uboczne picia zbyt dużej ilości kawy

Picie kawy może mieć korzystny wpływ na zdrowie, jednak zbyt duża ilość napojów z kofeiną niesie za sobą negatywne skutki. Co może się stać, gdy przesadzimy z kawą?

Kawa ma wielu zwolenników na całym świecie - nie tylko dzięki pobudzającym działaniu kofeiny, ale też korzyściom zdrowotnym płynącym z jej picia. Kawa znana jest także ze swojego wpływu na odchudzanie. Podkręca metabolizm i może wspomagać produkcję adrenaliny oraz glukagonu, czyli hormonu, który jest odpowiedzialny za czerpanie energii z tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy jednak, że aby wykorzystać właściwości wspomagające spalanie tłuszczu, nie należy dodawać do kawy cukru, tłustej śmietanki czy też kalorycznych syropów smakowych.

Zobacz wideo

Kawa zawiera także cenne antyoksydanty. Naukowcy potwierdzają, że w nieprzetworzonych ziarnach kawy znajduje się aż 1 000 różnych przeciwutleniaczy, czyli substancji, które niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia, niwelują stany zapalne w organizmie, a także chronią komórki przed uszkodzeniami. Ponadto redukuje stres, poprawia nastrój, a nawet zmniejsza ryzyko depresji. Gdzie więc jest haczyk? Oczywiście chodzi o umiar.

Kiedy mowa o nadmiarze kawy?

Jedna filiżanka kawy dziennie nie zaszkodzi, a wręcz przyniesie wiele korzyści zdrowotnych. Według badań nawet 3-4 filiżanki dobrej, czarnej kawy dziennie stanowią optymalną ilość o działaniu prozdrowotnym. 

Nadmierna ilość kawy może przynieść odwrotny skutek i zwyczajnie nam zaszkodzić. Co kryje się za negatywnym działaniem zbyt dużej ilości napojów z kofeiną?

Bezsenność

Gdy sięgamy po kawę, oczekujemy przede wszystkim efektu pobudzenia. Nadużywanie tej funkcji może jednak obrócić się przeciwko nam i spowodować problemy z zasypianiem i negatywnie wpłynąć na jakość snu. Nie trzeba chyba wspominać, że po takiej nocy zapewne wypijemy więcej kawy w ciągu dnia i wpadniemy w błędne koło.

Problemy ze strony układu trawiennego

Prawdą jest, że kawa poprawia motorykę jelit, co jest korzystne przy małych ilościach napoju. Większe dawki mogą jednak wywołać biegunkę, a także pogorszyć chorobę refluksową przełyku.

Zmęczenie

Nadmiar kawy może prowadzić do skoków między silnym pobudzeniem a zmęczeniem. Umiarkowane ilości są w stanie złagodzić ten efekt. 

Uzależnienie

Kofeina wyzwala pewne substancje chemiczne w mózgu, które mogą prowadzić do uzależnienia psychicznego lub fizycznego, szczególnie przy dużych dawkach. To z kolei może przyczynić się do odczuwania objawów odstawienia, takich jak ból głowy czy zmęczenie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.