Probiotyki - przewodnik dla początkujących. Wszystko, co musisz wiedzieć

Czym są probiotyki? W jaki sposób działają? Gdzie można je znaleźć?

Flora bakteryjna jelit składa się z setek różnych rodzajów mikroorganizmów. Probiotyki pomagają w optymalnym jej funkcjonowaniu.Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które po spożyciu zapewniają liczne korzyści zdrowotne. Zwykle mowa o bakteriach i niektórych rodzajach drożdży, które również mogą działać jak probiotyki.

Zobacz wideo

Możesz je dostać zarówno w formie suplementów, jak i w postaci produktów spożywczych przygotowanych w wyniku fermentacji bakteryjnej.

Żywność probiotyczna

Poniżej przedstawimy przykłady żywności, która zawiera probiotyki:

  • jogurt
  • kefir
  • kapusta kiszona
  • tempeh 
  • kimchi

Probiotyków nie należy mylić z prebiotykami, czyli nietrawionymi składnikami żywności, które stanowią pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych. 

Wpływ probiotyków na zdrowie układu trawiennego

Probiotyki skutecznie działają przeciwko problemom ze strony układu trawiennego, takim jak biegunce poantybiotykowej czy zespół jelita drażliwego. Pomagają załagodzić nieprzyjemne objawy, które obejmują: gazy, wzdęcia, zaparcia i biegunkę. Zadziałają też korzystnie w przypadku chorób zapalnych jelit. 

Probiotyki a odchudzanie

Najczęstsze grupy bakterii probiotycznych to Lactobacillus i Bifidobacterium. Każda grupa składa się z różnych gatunków, a każdy gatunek ma wiele odmian. Niektóre z badań sugerują, że wyżej wymienione bakterie mogą pomóc nam schudnąć. 

Pamiętajmy jednak, że zarówno utrzymanie zdrowych jelit, jak i utrata kilogramów wymaga od nas zadbania o zbilansowaną dietę i regularną aktywną fizyczną. Na bakterie jelitowe, a także wagę i poziom tkanki tłuszczowej wpływa wiele czynników związanych ze stylem życia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.