Ajurwedyjskie zioła, które mogą pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów

Popularność medycyny ajurwedyjskiej wzrasta i cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób dbających o sylwetkę. Poznaj odchudzające działanie niektórych indyjskich ziół.

Zioła stanowią istotną część tradycji związanej z ajurwedą. Wiele z nich stosowano w kuracjach setki lat temu, a dzięki swoim właściwościom, nie tracą na popularności.

Zobacz wideo

Dobroczynne działanie ajurwedycznych ziół obejmuje wiele związanych ze zdrowiem obszarów. My skupimy się na działaniu odchudzającym. Poniżej przedstawimy kilka ziół, które sprawdzą się u osób chcących zrzucić kilka kilogramów i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

TRIPHALA

To ziołowa mieszanka, które zawiera trzy indyjskie owoce: amalaki (agrest indyjski), bibhitaki (Terminalia bellirica), haritaki (Terminalia chebula), a każdy ze składników balansuje inną doszę. W triphali wyjątkowe jest to, że działa przede wszystkim na jelita, regulując procesy trawienne, oczyszczając ze złogów i ostatecznie przyczyniając się do utraty masy ciała.

GUGGUL

Guggul to wysuszona żywica drzewa o nazwie balsamowiec indyjski. W ajurwedzie od lat stosowana była w celu kontrolowania masy ciała, obecnie stosuje się ją w celu leczenia wysokiego poziomu cholesterolu i otyłości. Korzystnie wpływa na metabolizm tłuszczów. Dostępny jest jako suplement diety.

KALONJI

Kalonji, czyli znana nam dobrze czarnuszka, może pomóc w utracie wagi u osób z otyłością, ochronić wątrobę przed uszkodzeniami, a także zapobiegać wrzodom żołądka. Wśród jej właściwości znajdzie się także obniżenie poziomu złego cholesterolu i regulacja poziomu cukru we krwi.

VIJAYASAR

Ekstrakty z drzewa vijayasar, znanego również jako indyjskie drzewo kino, mogą pomóc w utracie wagi i redukcji tkanki tłuszczowej. Poprawia poziom glukozy we krwi, a także pomaga wiązać i wydalać toksyny. 

Inne środki na odchudzanie zakorzenione w kulturze Indii

Niektórzy zwolennicy ajurwedy zalecają również wymienione niżej naturalne środki wspomagające odchudzanie: punarnava, aloes, ajwain, miód cytrynowy, piperyna. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.