Odwrócona dieta. Jakie korzyści płyną ze stopniowego zwiększania liczby kalorii?

Czy sposób żywienia, który polega na stopniowym zwiększaniu kalorii może nam pomóc w utrzymaniu wymarzonej wagi? Trend rośnie, a my sprawdzamy, na czym polega.

Wśród obecnych debat nad tym, która z najpopularniejszych diet pomoże nam najszybciej schudnąć, pojawia się głos osób, które mają nieco odmienny problem. Sama utrata wagi dla części z nas nie stanowi problemu, który zaczyna się w momencie, kiedy chcemy nowo osiągniętą wagę utrzymać, bez stosowania kolejnych restrykcyjnych modeli odżywiania. Jak utrzymać nową sylwetkę?

Odwrócona dieta sposobem na utrzymanie sylwetki po diecie - na czym polega?

Odwrócona dieta to nic innego, jak powolne, stopniowe przejście z niskiego planu kalorycznego do bardziej normalnego, zbliżonego do tego, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety. W ten sposób nasz organizm na nowo przyswaja się do zwiększonej liczby kalorii i odpowiednio podkręca metabolizm, aby je spalić we właściwym czasie. Takie dostosowanie się do kolejnych zmian na pozwolić uniknąć efektu jo-jo.

Tempo metabolizmu - jak wpływa na wagę?

Jak podaje magazyn "Mic" nasze ciało ma określone punkty metabolizmu i spożycia kalorii. Jeśli przekroczymy swój pułap - metabolizm zwalnia, nie będąc w stanie przetworzyć dostarczanych kalorii, co skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Zamysłem odwróconej diety jest przesunięcie tych ustalonych punktów kalorycznych w górę, aby metabolizm radził sobie z większą liczbą kalorii. W ten sposób nasz metabolizm nabiera tempa, a organizm dostaje porcję dobrej tkanki tłuszczowej, która nam jest potrzeba, aby na późniejszych etapach móc zbudować masę mięśniową i efektywnie ćwiczyć w celu utrzymania prawidłowej wagi. 

Odwrócona dieta - dla kogo?

Ten model odżywiania polecany jest nie tylko osobom, które właśnie zakończyły restrykcyjną dietę, lecz także dla:

  • osób, które mimo jedzenia małej liczby kalorii wciąż nie mogą zrzucić wagi;
  • sportowców;
  • osób chcących zdobyć masę mięśniową bez obrośnięcia w tkankę tłuszczową.

Odwrócona dieta - o czym pamiętać?

  • Efektywne zwiększanie kaloryczności. Na początku staramy się, aby nasz dzienny bilans kalorii mieścił się między ujemnym  bilansie a dziennym zapotrzebowaniu energetycznym.
  • Aktywność fizyczna. Po zakończeniu intensywnej pracy nad zrzucaniem zbędnych kilogramów postawmy na skrócenie czasu trwania treningu. Ważne jest, aby pamiętać o ćwiczeniach, jednak stopniowo skracać ich długość, tak by organizm miał szansę przyzwyczajać się do zachodzących zmian.
Zobacz wideo Maja Sablewska szczerze o swojej diecie i wykonywanych treningach
Więcej o: