Dieta, na której chudniesz, poprawiasz pracę układu odpornościowego, wzmacniasz stawy i stymulujesz pracę mózgu - brzmi nieprawdopodobnie? Takie właściwości ma... kurkuma. Ta przyprawa o złotej barwie była znana ze swoich "magicznych" właściwości już kilkaset lat temu. W jaki sposób włączyć ją do diety i jak konkretnie działa na nasz organizm?
Wysokoprzetworzona żywność, na którą spotykamy się na co dzień, wystawia nasz organizm na ciągłe próby. Konserwanty, sztuczne barwniki, połączone ze stresem oraz zanieczyszczonym środowiskiem stanowią niebezpieczną dla zdrowia mieszankę. Z pomocą może przyjść kurkuma, której regularne dodawanie do posiłków, naturalnie umacnia naszą barierę ochronną. Przyprawa korzystnie wpływa też na stan stawów, bóle głowy i niweluje zmęczenie. Według badań, na które powołuje się magazyn "First for Women", kurkuma może skutecznie pomóc w walce z nadprogramowymi kilogramami - w jaki sposób?
Coraz częściej nadmierne tycie jest związane ze stresem oraz spożywaniem wysokoprzetworzonej żywności. Nasze ciało, próbując bronić się przed niekorzystnymi czynnikami wytwarza autoimmunologiczną odpowiedź, którą specjaliści nazywają stanem zapalnym, przez co zwalnia nasz metabolizm. Kurkuma pomaga w usunięciu tego stanu zapalnego, podkręcając przemianę materii i przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej, nawet o kilkaset procent! Ostatnie badania potwierdzają jeszcze jedną, bardzo ważną w przypadku odchudzania właściwość tej niezwykłej przyprawy:
Kurkuma nie zniszczy przewodu żołądkowo-jelitowego ani nie obciąża wątroby, tak jak robią to leki - mówi dr Connealy. Wręcz przeciwnie, ostatnie badania wykazały, że kurkuma usuwa złogi tłuszczowe zatykające wątrobę, która jest głównym organem spalającym tłuszcz. Zdrowa wątroba daje coś, co nazywam „gorącym brzuchem ”, powodując szybszy metabolizm i energię - dodaje dr Suhas w rozmowie z "First for Women".
Do tego wszystkiego specjaliści zauważyli, że kurkumina pomaga zahamować rozrost tkanki tłuszczowej, poprzez blokadę naczyń krwionośnych, które odżywiają tłuszcz, doprowadzając tym samym do "głodzenia" i autodestrukcji sporej liczby komórek tłuszczowych!
Przyprawę możemy dodawać zarówno do dań wytrawnych, napojów, jak i posiłków na słodko. Z powodzeniem odrobinę kurkumy można dodać do płatków śniadaniowych, sałatek czy tzw. złotego mleka, na które przepis znajdziecie poniżej. Najlepsze efekty przynosi zjadanie dwóch płaskich łyżeczek przyprawy dziennie.
Przygotowanie: podgrzej wszystkie składniki w rondelku, tak, aby były gorące ale się nie zagotowały. Przelej je do blendera i miksuj, aż napój się spieni. Podawaj od razu.