Jak działa białko na organizm po treningu? Ten makroskładnik powinien znaleźć się w każdym potreningowym posiłku

Białko jest jednym z najważniejszych składników budulcowych naszego organizmu, ale to nie wszystko. Oto powody, dla których białko powinniśmy zjadać po intensywnym treningu.

Dużo się mówi o tym, że białko po treningu wytrzymałościowym wpływa na tkanki mięśniowe. Według najnowszych badań, zamieszczonych na "Runners World", białko jest wskazane także po każdym innym wysiłku fizycznym. 

Białko w posiłku potreningowym - szczegóły badania

Nowe badanie, opublikowane na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition", wykazało, że białko nie tylko wzmacnia tkankę mięśniową, lecz także przyspiesza jej regenerację, a także pomaga w późniejszym wykonywaniu ćwiczeń wytrzymałościowych. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 48 zdrowych, trenujących mężczyzn o średnim wieku wynoszącym 27 lat. Podzielono ich na dwie grupy. Wszyscy wykonali 90 minut intensywnych ćwiczeń na ergometrze rowerowym, a przez następne sześć godzin pobierano próbki. Po treningu jedna grupa dostała posiłek zawierający od 15 do 45 gramów białka, druga nie dostała go wcale (nie wliczając w to porcji mleka). Jakie są wyniki?

Ćwiczenia prowadzą do wzrostu syntezy białek mięśniowych, a także do ich rozpadu. Jednak równowaga między syntezą a rozpadem pozostaje ujemna, gdy nie spożywamy żadnego białka. Jego włączenie do diety stymuluje syntezę i hamuje rozpad, a to ułatwia naprawę uszkodzeń, a także wspiera adaptacyjną reakcję mięśni na trening fizyczny - podsumował doktor Luc van Loon, współautor badania, profesor fizjologii ćwiczeń na Uniwersytecie Maastricht w Holandii.

Podsumowując, po każdym treningu, nie tylko wytrzymałościowym, dochodzi do powyższych procesów. Z tego względu tak ważne jest włączenie do diety białka - aby zachować właściwą równowagę w syntezie mięśniowych białek.

Ile białka po treningu potrzebuje nasz organizm?

Według doktora Luca van Loona, jest to około 30 gramów, aby wywołać zauważalny wzrost regeneracji mięśni. Choć badanie zostało przeprowadzone na mężczyznach, profesor twierdzi, że różnica ilości białka w diecie kobiet nie będzie wielka. Podkreśla jednak, że zapewne dawka makroskładnika dla kobiet, które nie posiadają tak aktywnej tkanki mięśniowej, będzie stosunkowo niższa. Pamiętajmy też, że zjedzenie białka po treningu uwalnia efekty przez kilka kolejnych godzin. Dlatego jest ważne, by po ćwiczeniach zapewnić sobie czas na odpowiednią regenerację i odpoczynek.

Zobacz wideo Jak Honorata Skarbek dba o figurę i czy jest na jakiejś diecie? Zdradza też. ile waży
Więcej o: