Czy warto robić treningi, skupiające się na wybranej partii mięśni? Poznaj opinię specjalistów

Czy trening angażujący jedną partię mięśni może przynieść dobre rezultaty? W jaki sposób ułożyć trening, aby był efektywny? Zdania na ten temat są podzielone.

Podczas treningów zdarza nam się zaniedbywać niektóre partii mięśni, między innymi dlatego, że nie do końca wiemy, w jaki sposób je wyćwiczyć. Bardzo dużo zależy od tego, w jaki sposób wyglądają nasze zajęcia. Jeżeli we właściwy sposób zaplanujemy trening poszczególnych grup mięśniowych, szybciej zobaczymy rezultaty i wzmocnimy mięśnie.

Jak układać treningi, aby były efektywne?

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z siłownią, wystarczy, że przeprowadzisz treningi całego ciała. W przypadku, gdy masz trochę więcej doświadczenia, możesz zacząć dzielić zajęcia tak, aby skupiały się na poszczególnych mięśniach. Jak to najlepiej zrobić?

Dobrym sposobem jest grupowanie mięśni, w zależności od tego, jakiego rodzaju ruch wykonujemy podczas danego treningu. W ten sposób dzielimy mięśnie na te, które pracują razem na przykład podczas pchania i ciągnięcia - tłumaczy trenerka Emma Obayuvana, w rozmowie z magazynem "Stylist".

Decydując się na sposób Emmy, raz w tygodniu wykonujemy solidny trening dla konkretnych partii mięśni. Inne zdanie na ten temat ma Kerry Dixon:

Najlepsze efekty przynosi trening całego ciała, składający się z różnych pozycji, które powtarzamy w seriach po określoną liczbę powtórzeń. To zdecydowanie lepsze, niż koncentrowanie się na jednej części ciała. W ten sposób mamy pewność, że ćwiczymy różne partie mięśniowe w tym samym tempie i przy tej samej intensywności - komentuje trenerka.

Jak widać, wszystko tak naprawdę zależy od podejścia naszego trenera. Najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość, aby nie rezygnować z kolejnego dnia na siłowni.

Czy istnieje złoty podział treningów?

To zależy od naszego celu - jeśli chcemy się skupić na wysmukleniu nóg, powinnyśmy więcej ćwiczyć tę partię ciała. Jeżeli brzuch - kilka godzin w tygodniu poświęćmy treningom, które są najefektywniejsze na te mięśnie. Jeśli z kolei chcemy ogólnie wzmocnić kondycję i zarysować mięśnie, rozplanujmy sobie ćwiczenia na pięć dni i przykładowo - zawsze ćwiczmy treningi angażujące całe ciało, dodając codziennie po kilka pozycji skupiających się na konkretnej części - brzuchu, ramionach czy nogach. 

Zobacz wideo Odchudzanie full body workout
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.