Pływanie czy bieganie? Która aktywność jest dla ciebie lepsza? Przedstawiamy ich zalety

Pływanie i bieganie to dwie popularne aktywności fizyczne. Nie wiesz, która jest dla ciebie lepsza? Poniżej przedstawiliśmy po cztery zalety obu form treningu.

Pływanie i bieganie to doskonałe formy ćwiczeń sercowo-naczyniowych. W końcu stanowią dwie trzecie triathlonu. Obie opcje są świetnymi treningami cardio i sposobami i spalanie kalorii. Nie jesteś pewien, którą z tych aktywności wybrać? Poniżej przedstawimy zalety obu form treningu cardio, by pomóc ci wybrać odpowiednią dla siebie.

Zalety pływania

Nie obciąża stawów

Jedną z głównych zalet pływania jest to, że chroni stawy. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpimy na problemy ze stawami. Pływanie może przyczynić się do zmniejszenia sztywności i bólu stawów.

Bezpieczne po kontuzjach

Pływanie jest popularnym wyborem dla osób, które wracają do siebie po doznanych kontuzjach. Mięśnie i stawy znacznie lepiej czują się w wodzie, dzięki temu możemy ćwiczyć ciężej niż na lądzie. 

Wiele sposobów spalania kalorii

Pływanie oferuje wiele różnych sposobów spalania kalorii. Możesz na przemian pływać różnymi stylami i zwiększać opór za pomocą obciążników nadgarstka i kostek lub wykonać trening całego ciała w basenie.

Trenuje całe ciało

Pływanie angażuje wiele mięśni, co sprawia, że jest to doskonały trening całego ciała. Bieganie, choć świetne dla dolnych partii ciała, nie działa na mięśnie pleców, klatki piersiowej, ramion w takim samym stopniu, jak pływanie.

Zalety biegania

Zapewnia wysokie spalanie kalorii

Bieganie to doskonały wybór, jeśli chcesz spalić dużo kalorii. Dodając interwały spacerowe lub biegowe, możesz zmienić bieg w trening spalający kalorie oraz tłuszcz. Aby rozpocząć, wypróbuj stosunek interwału 2 do 1. Na przykład biegnij szybkim tempem przez 2 minuty, a następnie spaceruj lub truchtaj przez 1 minutę. Powtarzaj przez 30 minut.

Wzmacnia kości

Bieganie pozwala zwiększyć gęstość kości poprzez ćwiczenia obciążające. Jogging, spacery i wędrówki, są najlepszym sposobem na wzmocnienie kości , ponieważ wymagają pracy przeciwko grawitacji.

Łatwo zacząć

Rozpoczęcie tej aktywności jest łatwe. W przeciwieństwie do pływania, do którego potrzebujesz basenu lub chociaż karnetu do pływalni, bieganie nie jest wymagającym sportem. Wystarczą ci wygodne buty.

Możesz biegać, gdzie chcesz

Bieganie na świeżym powietrzu pozwala nie tylko się dotlenić, ale też zapewnić sobie dawkę witaminy D. Możemy biegać po mieście, w lesie czy na bieżni - wybór należy do nas.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.