W jaki sposób cukier wpływa na nasze zdrowie psychiczne? Jak uniknąć negatywnych skutków?

Sposób, w jaki się odżywiamy, ma bezpośredni wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, ale też samopoczucie. Zobacz, jakie skutki może przynieść dieta bogata w cukier.

Cukier spożywany w nadmiernych ilościach może powodować wiele problemów. Jego szkodliwe skutki mogą obejmować nie tylko na nasze ciało, ale i umysł. W tym tekście opiszemy wpływ cukru na zdrowie psychiczne.

Zobacz wideo

W jaki sposób cukier wpływa na naszą psychikę?

Negatywnie wpływa na nastrój

Wiele osób traktuje cukier jako nagrodę, często pocieszenia lub po prostu szybki zastrzyk energii. Skutek może być jednak odwrotny. Głównie dlatego, że cukier daje nam efekt tymczasowy, a spadek następuje równie szybko, co sam wzrost. Dieta, w której stale nie brakuje słodyczy może zwiększać ryzyko wystąpienia nawracających zaburzeń nastroju. Nadmierne spożycie cukru powoduje brak równowagi w niektórych substancjach chemicznych w mózgu, co może prowadzić do depresji.

Obniża zdolność radzenia sobie ze stresem

Spożywanie cukru jako lekarstwa na stres to prosta droga do uzależnienia. Rzeczywiście może on wpływać na wydzielanie kortyzolu i jednocześnie minimalizować napięcie czy uczucie lęku, jednak długotrwałe traktowanie cukru jako sposób prędzej czy później negatywnie odbije się na naszym zdrowiu.

Upośledza funkcje poznawcze

Diety bogate w cukier mogą mieć negatywny wpływ na funkcje neurokognitywne i powodować zaburzenia pamięci czy postrzegania, problemy z koncentracją, podejmowaniem decyzji, a nawet umiejętnością doboru słów i samego wysławiania się.

Czy odstawienie cukru może przynieść oczekiwane efekty?

Mogłoby się wydawać, że rezygnacja z przetworzonego cukru sprawi, iż pozbędziemy się wyżej wymienionych problemów. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste i może nieść za sobą skutku uboczne, takie jak:

  • niepokój
  • drażliwość
  • dezorientacja
  • zmęczenie

Nagłe wycofanie cukru z diety może przypominać głód po odstawieniu używek i powodować panikę. Warto więc stopniowo odstawiać kolejne produkty lub stosować zdrowsze zamienniki. Jabłko zawsze będzie lepszą opcją niż tonący w tłuszczu i lukrze pączek.  

Pamiętajmy, że cukier może czaić się nawet w produktach, których byśmy o to nie podejrzewali, czyli nie tylko w tych słodkich. Czytajmy etykiety.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.