8 bezmlecznych produktów, które stanowią doskonałe źródło wapnia

Rezygnacja z mleka i jego przetworów nie zawsze musi oznaczać niedobory wapnia i innych składników. Istnieje wiele nieoczywistych produktów, które z powodzeniem zastąpią nabiał.

Nie jest tajemnicą, że wapń jest niezbędny dla mocnych kości i zębów, ale to nie wszystko. Ten minerał pomaga również organizmowi w utrzymaniu zdrowych naczyń krwionośnych i regulowaniu ciśnienia krwi. Dorośli powinni spożywać około 1000 miligramów wapnia dziennie (co przekłada się na około jedną szklankę odtłuszczonego mleka, jeden gruby plaster sera cheddar i 1 szklankę jogurtu. A co jeśli nie jemy nabiału?

Zobacz wideo

Za główne źródła wapnia uznaje się przede wszystkim mleko i produkty mleczne, takie jak jogurty i sery. Nabiał nie powinien być jednak jedynym przystankiem do uzupełnienia tego składnika w diecie, nie tylko przy nietolerancjach laktozy czy tymczasowej rezygnacji z nabiału. Istnieje wiele niemlecznych produktów, dzięki którym uzupełnisz niedobory wapnia w swoim organizmie. Poniżej przedstawimy niektóre z nich.

Bezmleczne źródła wapnia

Biała fasola - jest nie tylko dobrym źródłem wapnia, ale też białka, żelaza, kwasu foliowego, cynku i wielu innych potrzebnych składników.

Tofu - ma w sobie wiele wapnia i jednocześnie jest najlepszym roślinnym źródłem żelaza.

Sardynki i łosoś z puszki - wraz z wapniem dostarczają pokaźną dawkę kwasów omega-3 i witaminy D.

Suszone figi - wśród wszystkich rodzajów suszonych owoców odznaczają się największą zawartością wapnia, mają też sporo przeciwutleniaczy i błonnika.

Jarmuż - ta bogata w składniki odżywcze zielona roślina jest wypełniona wapniem i przeciwutleniaczami.

Migdały - to najbogatsze w składniki odżywcze orzechy. Oprócz wapnia zawierają również potas, witaminę E i żelazo.

Pomarańcze - te owoce są nie tylko pełne witaminy C, ale też stanowią doskonałe źródło białka.

Nasiona chia - charakteryzują się wysoką zawartością kwasów omega-3, ale znajdziesz w nich także wiele wapnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.