Te ćwiczenia powinna znać każda kobieta, która w przyszłości chce zostać mamą. Jak przygotować ciało na ciążę?

Ciąża to szczególny czas, podczas którego kobiece ciało ulega wielu zmianom. Warto wiedzieć, w jaki sposób zadbać o nie przed zajściem w ciążę, aby później uniknąć problemów takich jak m.in. zbyt duży skok wagi czy problemy z mięśniami i stawami.

Ciało kobiece podczas ciąży rządzi się swoimi prawami. Ten wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety może niestety przynieść kilka przykrych niespodzianek. Można im jednak zapobiec, odpowiednio wcześniej stosując w życiu kilka zmian. Niewątpliwie ważna jest dieta, która powinna składać się z jak najmniej przetworzonej żywności oraz dużej ilości świeżych warzyw i owoców. Kolejną sprawą jest fakt, że podczas ciąży musimy nosić kilka kilogramów więcej, co może źle wpływać na nasze stawy i mięśnie - tutaj mogą pomóc specjalne ćwiczenia.

Jak przygotować ciało do ciąży? Pomogą te ćwiczenia

W czasie ciąży zmienia się ustawienie miednicy, postawa oraz sposób, w jaki chodzimy, co niewątpliwie wpływa na nasze samopoczucie - inna pozycja podczas poruszania się może narazić nasze ciało na ból. Aby uniknąć dyskomfortu, wypróbuj poniższe ćwiczenia z wykorzystaniem piłki treningowej.

Wypady z piłką

Stań na jednej nodze, stopę uniesionej nogi umieść na piłce stabilizacyjnej, która powinna znajdować się za tobą. Pamiętaj o prostych plecach i szyi podczas ćwiczenia. Zegnij lekko w kolanach obie nogi. Następnie, powoli odsuwaj tułów do tyłu, cały czas kontrolując proste plecy, w taki sposób, aby stopą przesunąć piłkę stabilizacyjną. Pomału wróć do pozycji wyjściowej. Po kilku powtórzeniach zamień pozycję nóg.

Przetaczanie piłki

Połóż się brzuchem na piłce. Ręce swobodnie opuść w dół. Rozstaw nogi na taką szerokość, aby objąć kolanami piłkę. Pomału odbij się stopami od ziemi i przenieś ciężar ciała na wyprostowane ręce, które w wyniku odbicia powinny oprzeć się o ziemię. Odbij się dłońmi, aby wrócić do wyjściowej pozycji ze stopami na podłodze.

Krążenie biodrami

Usiądź wygodnie na piłce. Plecy trzymaj prosto, dłonie oprzyj na kolanach, a nogi rozstaw na tyle szeroko, aby dotykać stopami do ziemi i bez problemu zachować równowagę. Wykonaj krążenia biodrami, raz w jedną, raz w drugą stronę.

Unoszenie ciężarków w leżeniu plecami na piłce

Ciężarki umieść za piłką w taki sposób, by móc po nie chwycić, gdy przyjmiesz pozycję na piłce treningowej. Połóż się na piłce plecami tak, aby pośladki znalazły się poza jej powierzchnią. Nogi zegnij pod kątem 90 stopni, oprzyj stabilnie stopy o podłoże. Chwyć w dłonie ciężarki i podnieś je na rękach ugiętych w łokciach, które w czasie podnoszenia przyciągaj do klatki piersiowej. Zrób kilka powtórzeń.

Zobacz wideo Anna Lewandowska ćwiczy w 8. miesiącu ciąży
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.