Dieta Scarsdale była popularna pod koniec lat siedemdziesiątych. Została oparta na bestsellerowej książce dr Hermana Tarnowera - kardiologa ze Scarsdale i obiecywała utratę 9 kg w mniej niż 2 tygodnie.
Ten sposób odżywiania zakładał wiele ograniczeń, co spotkało się ze sporą krytyką środowiska medycznego, jednak ma kilka zalet, o których opowiemy poniżej.
Dieta Scarsdale proponuje spożywanie 1000 kalorii dziennie, bez względu na wiek, wagę, płeć i poziom aktywności fizycznej. Jest bogata w białko - zaleca się 43% tego składnika w diecie. Ponadto 22,5% tłuszczu oraz 34,5% węglowodanów. Dodajmy, że ten rodzaj diety pierwotnie miał nie tylko pomóc pacjentom schudnąć, ale też zadbać o zdrowie serca.
Scarsdale wyklucza produkty takie jak ziemniaki, bataty, ryż, awokado, fasola i soczewica, które w większości uznawane są za zdrowe. Zakazane są też wszelkiego rodzaju przekąski, z wyjątkiem marchewki, selera i zup o niskiej zawartości sodu, które jednak należy spożywać tylko w razie potrzeby.
Należy pić co najmniej litr wody dziennie, nie jest zabroniona czarna kawa, herbata, a nawet dietetyczne napoje gazowane.
Pamiętajmy, że dieta ma trwać zaledwie 14 dni, a po niej następuje przejście na program Keep Slim. W tym czasie można dodać do jadłospisu kilka zabronionych produktów, takich jak chleb (do 2 kromek dziennie), wypieki (sporadycznie), a także odrobinę alkoholu.
Bazowe zasady diety pozostają niezmienne, jednak należy stopniowo zwiększać spożywane porcje oraz liczbę przyjmowanych kalorii.