Na czym polega dieta Scarsdale? Obiecuje szybkie efekty w krótkim czasie. Czy warto ją stosować?

Dieta Scarsdale to dzieło słynnego kardiologa, który podczas jej układania miał na uwadze zdrowie serca. Mimo to stworzony przez niego plan spotkał się z falą krytyki ze strony kolegów po fachu. Czy słuszną?

Dieta Scarsdale była popularna pod koniec lat siedemdziesiątych. Została oparta na bestsellerowej książce dr Hermana Tarnowera - kardiologa ze Scarsdale i obiecywała utratę 9 kg w mniej niż 2 tygodnie. 

Ten sposób odżywiania zakładał wiele ograniczeń, co spotkało się ze sporą krytyką środowiska medycznego, jednak ma kilka zalet, o których opowiemy poniżej.

Zobacz wideo

Czym jest dieta Scarsdale?

Dieta Scarsdale proponuje spożywanie 1000 kalorii dziennie, bez względu na wiek, wagę, płeć i poziom aktywności fizycznej. Jest bogata w białko - zaleca się 43% tego składnika w diecie. Ponadto 22,5% tłuszczu oraz 34,5% węglowodanów. Dodajmy, że ten rodzaj diety pierwotnie miał nie tylko pomóc pacjentom schudnąć, ale też zadbać o zdrowie serca.

Scarsdale wyklucza produkty takie jak ziemniaki, bataty, ryż, awokado, fasola i soczewica, które w większości uznawane są za zdrowe. Zakazane są też wszelkiego rodzaju przekąski, z wyjątkiem marchewki, selera i zup o niskiej zawartości sodu, które jednak należy spożywać tylko w razie potrzeby.

Produkty dozwolone podczas stosowanie diety Scarsdale:

  • Surowe, nieskrobiowe warzywa: papryka, brokuły, brukselka, kapusta, marchew, kalafior, seler, fasolka szparagowa, warzywa liściaste, sałata, cebula, rzodkiewka, szpinak, pomidory i cukinia
  • Owoce:  grejpfruty, jabłka, borówki, winogrona, cytryny, limonki, mango, papaje, brzoskwinie, gruszki, śliwki, truskawki i arbuzy
  • Pszenica i zboża: dozwolony jest tylko chleb białkowy
  • Mięso, drób i ryby: chuda wołowina, kurczak, indyk, ryby, skorupiaki i wędliny
  • Jajka: żółtka i białka bez dodatku oleju, masła i innych tłuszczów
  • Nabiał: produkty o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak 2% mleko, ser i twarożek
  • Orzechy i nasiona: trzy orzechy włoskie lub pekan dziennie

Należy pić co najmniej litr wody dziennie, nie jest  zabroniona czarna kawa, herbata, a nawet dietetyczne napoje gazowane.

Pamiętajmy, że dieta ma trwać zaledwie 14 dni, a po niej następuje przejście na program Keep Slim. W tym czasie można dodać do jadłospisu kilka zabronionych produktów, takich jak chleb (do 2 kromek dziennie), wypieki (sporadycznie), a także odrobinę alkoholu.

Bazowe zasady diety pozostają niezmienne, jednak należy stopniowo zwiększać spożywane porcje oraz liczbę przyjmowanych kalorii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.