Udało ci się schudnąć? To dopiero połowa sukcesu. Zobacz, jakich błędów nie należy popełniać, by utrzymać wagę

Często po zakończeniu diety powracamy do kilogramów sprzed metamorfozy. Dlaczego tak się dzieje? Podpowiadamy, jak nie zaprzepaścić naszych starań.

Gdy myślimy o odchudzaniu, rzadko kiedy zastanawiamy się nad utrzymaniem osiągniętej wagi. Okazuje się, że jest to najbardziej problematyczny i najczęściej pomijany punkt całego procesu. Wiele planów dietetycznych zawodzi na dłuższą metę, ponieważ ich założenia są zbyt restrykcyjne, przez co trudne do utrzymania. Nie oznacza to jednak, że wszystkie próby zrzucenia kilogramów muszą zakończyć się fiaskiem.

Co robić po zakończeniu diety, aby utrzymać wagę?

Jest kilka sposobów na utrzymanie wagi po zakończeniu diety. Przypomnijmy, że im mniej restrykcyjny był nasz plan żywieniowy, tym łatwiej będzie nam zachować nową sylwetkę. Podobnie sprawa ma się z czasem trwania naszego odchudzania - im szybciej udało nam się zejść z wagi, tym większe prawdopodobieństwo, że kilogramy powrócą w zawrotnym tempie.

Sposoby na utrzymanie wagi po zakończeniu diety:

  • Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest istotna nie tylko w czasie dążenia do sylwetkowego celu, ale też po zakończeniu odchudzania. Nie chodzi o wylewanie siódmych potów w siłowni każdego dnia, ale o proste codzienne wybory, takich jak spacer zamiast przejażdżki autem.

  • Nie powracaj do dawnych nawyków żywieniowych

Wiele osób po zakończeniu diety próbuje wynagrodzić sobie trudy i wyrzeczenia, wracając do niezdrowych nawyków. Spróbuj potraktować zdrowe odżywianie jako styl życia, jednocześnie pamiętając o dostarczaniu sobie odpowiedniej ilości składników odżywczych.

  • Prowadź dziennik żywności

Monitorowanie tego, co jemy w ciągu dnia, może okazać się bardzo pomocne w okresie po zakończeniu diety. Nie tylko sprawi, że będziemy wiedzieć, na czym stoimy, ale też zmotywuje do dalszego działania. 

  • Kontroluj swoją wagę . 

Regularne sprawdzanie wagi spowoduje, że będziemy mieć rękę na pulsie i pozwoli od razu reagować przy niewielkich przyrostach masy ciała, zanim przerodzą się one w potężny efekt jo-jo. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.