Źródła tłuszczu a odchudzanie. Czego unikać, a co włączyć do codziennego menu?

Jeśli chcesz schudnąć i myślisz o tym, aby całkowicie wyłączyć tłuszcz - tkwisz w błędnym przekonaniu. Ten składnik jest bardzo ważny w naszej diecie; trzeba tylko pilnować, aby pochodził z właściwych źródeł.

Ograniczenie tłuszczu jest pierwszą rzeczą, o której pomyślimy, przechodząc na dietę odchudzającą. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wcale nie musimy, a wręcz nie powinniśmy całkowicie wyrzucać z jadłospisu tego składnika. Tłuszcze możemy podzielić na dwie grupy; te wskazane oraz zabronione podczas odchudzania. Oto ich lista.

Tłuszcz a odchudzanie - co wyłączyć z diety?

Tłuszcze, które źle działają na nasz metabolizm oraz zdrowie zaliczamy do nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wchodzą w skład fast foodów i wysoko przetworzonej żywności. Drugim rodzajem, który należy ograniczyć są tłuszcze nasycone, znajdujące się m.in. w czerwonym mięsie, smalcu, śmietanie, wyrobach mlecznych, oleju kokosowym, maśle kakaowym oraz oleju palmowym i olejach z palmowych ziaren.

Zdrowe źródła tłuszczu

Tłuszcz nie powinien zostać kompletnie z naszej diety wyrzucony. Dzięki tym czterem produktom dostarczysz ważnych dla ciała substancji, a przy tym wpłyniesz na hormon głodu - tłuszcze wielonienasycone znajdujące się w tej żywności powodują, że dłużej czujemy się syci.

Awokado

Choć uprawa awokado budzi wiele kontrowersji, owoc jest bardzo zdrowy i jest jednym z najlepszych źródeł zdrowego tłuszczu. W dodatku mieszanka tłuszczu i błonnika stanowi doskonały element diety odchudzającej. 

Łosoś

Ryby są bardzo zdrowym mięsem. Łosoś niesie ze sobą szczególnie wiele korzyści. Wysoka zawartość kwasów omega-3 wpływa korzystnie na samą wagę i przemiany metaboliczne. Jedząc mięso łososia dłużej czujemy się syci.

Orzechy włoskie

We włoskich orzechach znajdziemy około 80% zdrowego tłuszczu. Ten gatunek orzechów działa też świetnie na poziom cholesterolu, pracę mózgu i serca. Wysoka zawartość kwasów omega-3 wpływa również na hormon głodu.

Oliwa z oliwek

Choć dodanie oliwy z oliwek do sałatki może zdawać się sprzeczne z chęcią zrzucenia zbędnych kilogramów - niech was myśl ta nie zmyli. W rzeczywistości oliwa wspomaga odchudzanie i pomaga kontrolować masę ciała.

Zobacz wideo Karolina Gilon przechodzi na dietę
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.