Jeśli jesień kojarzy Ci się z rozregulowanym snem i brakiem energii, przyjrzyj się diecie i codziennym nawykom. W tym szczególnym czasie przesilenia warto jest nieco zmienić swoją rutynę, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem, nie zepsutym deszczowymi dniami i brakiem letniego słońca.
Kilka małych zmian może skutkować wielkim efektem i pożegnaniem się z jesienną chandrą. Na co konkretnie zwrócić uwagę, jeśli dopada nas zmęczenie związane ze zmianą pór roku?
Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, na niedobór witaminy B12 może cierpieć nawet 20 procent osób dorosłych. Witaminy z grupy B są niesamowicie ważne w naszej diecie; odpowiadają m.in. za przyrost energii. W jaki sposób? Witaminy B uwalniają energię ze spożywanych przez nas posiłków.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo płytkie oddechy bierzemy w ciągu dnia. Postarajmy się kilka razy zatrzymać i wykonać kilka głębokich oddechów. W ten sposób nie tylko zmniejszymy nagromadzony stres, lecz także poprawimy krążenie i dotlenimy mózg, co dostarczy nam więcej energii, a także pomoże przy problemach ze snem.
Właściwe nawodnienie jest potrzebne zarówno do właściwego funkcjonowania ciała, jak i naszego wyglądu. Woda pomoże na ospałość, ból głowy, a także suchą skórę, która na okres jesienny potrzebuje zdecydowanie większych zapasów płynów.
Nasze paliwo to dostarczane składniki odżywcze przez żywność. Białko i błonnik dostarczają energii, zapewniają sytość i poprawiają przemianę materii, bez uczucia ciężkości i ospałości. Senność i zmęczenie mogą natomiast zwiększać produkty bogate w skrobię i cukier. Żywność bogata w te dwa składniki powoduje nagły wzrost, a następnie spadek poziomu cukru we krwi, co powoduje uczucie zmęczenia, a nawet może nas porządnie osłabić.
Ćwiczenia rozciągające dodadzą nam energii, dzięki temu, że podczas treningu krew zaczyna szybciej krążyć po całym ciele, tym samym dostarczając szybciej między organami poszczególne mikro- i makroskładniki. Rozgrzane mięśnie automatycznie sprawiają, że czujemy się bardziej pobudzeni.