Jak dodać sobie energii w okresie jesiennym? Kilka sposobów na czas przesilenia

Zmiana aury z letniej na jesienną często jest powiązana ze zmianą naszego samopoczucia. Jeśli rozpoczynający się nowy sezon sprawia, że czujesz się zmęczona i ciągle niewyspana, zastosuj kilka prostych zmian w codziennej rutynie.

Jeśli jesień kojarzy Ci się z rozregulowanym snem i brakiem energii, przyjrzyj się diecie i codziennym nawykom. W tym szczególnym czasie przesilenia warto jest nieco zmienić swoją rutynę, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem, nie zepsutym deszczowymi dniami i brakiem letniego słońca.

Te drobne zmiany dostarczą ci energii na cały dzień

Kilka małych zmian może skutkować wielkim efektem i pożegnaniem się z jesienną chandrą. Na co konkretnie zwrócić uwagę, jeśli dopada nas zmęczenie związane ze zmianą pór roku?

Po pierwsze, wypróbuj suplementację witaminy B

Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, na niedobór witaminy B12 może cierpieć nawet 20 procent osób dorosłych. Witaminy z grupy B są niesamowicie ważne w naszej diecie; odpowiadają m.in. za przyrost energii. W jaki sposób? Witaminy B uwalniają energię ze spożywanych przez nas posiłków. 

Po drugie, pamiętaj o właściwym oddychaniu

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo płytkie oddechy bierzemy w ciągu dnia. Postarajmy się kilka razy zatrzymać i wykonać kilka głębokich oddechów. W ten sposób nie tylko zmniejszymy nagromadzony stres, lecz także poprawimy krążenie i dotlenimy mózg, co dostarczy nam więcej energii, a także pomoże przy problemach ze snem.

Po trzecie, nie zapominaj o płynach

Właściwe nawodnienie jest potrzebne zarówno do właściwego funkcjonowania ciała, jak i naszego wyglądu. Woda pomoże na ospałość, ból głowy, a także suchą skórę, która na okres jesienny potrzebuje zdecydowanie większych zapasów płynów.

Po czwarte, jedz błonnik i białko a unikaj dużej ilości skrobi i cukru

Nasze paliwo to dostarczane składniki odżywcze przez żywność. Białko i błonnik dostarczają energii, zapewniają sytość i poprawiają przemianę materii, bez uczucia ciężkości i ospałości. Senność i zmęczenie mogą natomiast zwiększać produkty bogate w skrobię i cukier. Żywność bogata w te dwa składniki powoduje nagły wzrost, a następnie spadek poziomu cukru we krwi, co powoduje uczucie zmęczenia, a nawet może nas porządnie osłabić.

Po piąte, postaw na rozciąganie

Ćwiczenia rozciągające dodadzą nam energii, dzięki temu, że podczas treningu krew zaczyna szybciej krążyć po całym ciele, tym samym dostarczając szybciej między organami poszczególne mikro- i makroskładniki. Rozgrzane mięśnie automatycznie sprawiają, że czujemy się bardziej pobudzeni.

Zobacz wideo JOGA w domu dla początkujących
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.