Ile powtórzeń wystarczy, żeby wyrzeźbić mięśnie? Wszystko zależy od jednego czynnika

Budowanie mięśni to długi proces, który wymaga cierpliwości i systematyczności. Czy istnieje pewna przyjęta liczba powtórzeń ćwiczeń, która pomoże nam odpowiednio szybko zdobyć rzeźbę? To zależy - wyjaśniamy od czego.

Jeżeli twoim celem są pięknie zarysowane i wzmocnione mięśnie, masz na pewno świadomość, że podstawą treningu powinny być ćwiczenia siłowe. Dobrze przygotowany plan pomoże w lepszej kontroli nad trenowaniem konkretnej partii ciała. Na co zwrócić uwagę, jeśli budujemy masę mięśniową? Czy istnieje konkretna liczba powtórzeń ćwiczeń? Wszystko zależy od twojego celu.

Cel - utrata tłuszczu, budowanie mięśni

Jeśli chcesz się skupić na poprawie wyglądu sylwetki oraz zacząć budowanie mięśnie, liczba powtórzeń ćwiczenia w serii powinna mieścić się w przedziale od ośmiu do piętnastu powtórzeń. Pamiętaj, aby dobrać ciężar w taki sposób, by ostatnie powtórzenie stawiało opór i porządnie męczyło, ale było wykonalne. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić ostatniego ruchu - liczba przyjętych powtórzeń jest zbyt duża i trzeba ją zmniejszyć, aby uniknąć kontuzji.

Cel - wzmocnienie siły

Jeżeli przede wszystkim chcesz się skupić na wzmocnieniu swojej siły. wybierz cięższe ciężary i mniejszą liczbę powtórzeń, która powinna wynosić między jeden a sześć w serii. Jeśli wykonujesz mniej powtórzeń, możesz systematycznie zwiększać podnoszony ciężar. Wzrost siły następuje, kiedy podczas treningu obciążenie stanowi dla mięśni wyzwanie.

Cel - budowanie wytrzymałości mięśniowej

Wytrzymałość mięśniowa odnosi się do tego, jak długo mięśnie mogą poruszać się pod konkretnym ciężarem. Ten cel powinny postawić sobie podczas treningu osoby, które lubią długie piesze wędrówki czy spływy kajakowe lub podróż rowerem - czyli wszędzie tam, gdzie przez dużą liczbę godzin przemieszczamy się trzymając na plecach dodatkowy ciężar pod postacią plecaków. Idealnym zakresem na poprawę wytrzymałości mięśniowej jest minimum piętnaście powtórzeń w serii. 

Zobacz wideo Jakub Rzeźniczak i Magdalena Stępień we wspólnym treningu - jest moc!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.