Odczuwanie głodu - czy to dobry sygnał? Z zagadnieniem rozprawia się Anna Lewandowska

Uczucie głodu to sygnał od naszego ciała informujący nas, aby dostarczyć składników odżywczych. Anna Lewandowska zwraca uwagę na to, że nie zawsze jest to tak oczywiste.

Anna Lewandowska na swoim blogu postanowiła rozprawić się z kwestią odczuwania przez nas głodu. Mimo że jest to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych organizmu, za głodem może stać szereg przyczyn psychologicznych, które tak naprawdę ukrywają inne problemy. O czym mowa?

 

Anna Lewandowska wyjaśnia mechanizm odczuwania głodu

Na początku trenerka na podstawie fachowej literatury wyjaśniła, że za odczuwanie przez nas głodu odpowiada przysadka mózgowa, która odbiera i przetwarza docierające do niej sygnały, takie jak kurczenie się ścian żołądka oraz regulacje termiczne, polegające na rozpoznawaniu głodu przez termoreceptory. Lewandowska wspomina również o hormonach głodu, czyli grelinie, która wytwarzana jest w błonie śluzowej żołądka, a odpowiada za równowagę energetyczną naszego ciała. Im bardziej jesteśmy głodni, tym poziom greliny w organizmie jest wyższy. 

Psychologia a uczucie głodu

Lewandowska podkreśla, że czasem zdarza się, że uczucie głodu wywołane jest nie faktycznym zapotrzebowaniem na pokarm, a konkretnymi stanami psychicznymi. 

Często okazuje się, że macie problem z rozróżnieniem głodu fizjologicznego od emocjonalnego - zaznacza trenerka na blogu.

Jedzenie pod wpływem emocji jest często występującym problemem. Zajadać można tak samo stres i smutek. Niektórzy też tratują smaczny posiłek jako nagrodę.

Jak uniknąć jedzenia bez potrzeby?

Po czym poznać, że naprawdę jesteśmy głodni, a nie jedynie staramy się zagłuszyć towarzyszące nam emocje? Lewandowska w celu uniknięcia przejadania się podaje kilka prostych trików:

  • pijmy odpowiednio dużą ilość wody w ciągu dnia;
  • spożywajmy regularne posiłki;
  • bilansujmy dietę, aby nie zabrakło potrzebnych składników odżywczych;
  • pamiętajmy o regeneracji i śnie;
  • celebrujmy każdy posiłek, jedząc w przyjaznym otoczeniu i z dala od pracy czy innych rozpraszaczy.
Zobacz wideo Anna Lewandowska o samoakceptacji i dążeniu do "ideału"
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.