Żelazo odgrywa wiele ważnych ról w organizmie, a jego niedobór może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak zmęczenie, problemy z koncentracją i chorowitość. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z brakami jest suplementacja.
Suplementy mogą pomóc w przywróceniu właściwego poziomu żelaza lub leczeniu niedokrwistości spowodowanej jego niedoborem. Najpewniej przyniosą szybsze rezultaty niż modyfikacje dietetyczne. Po suplementy żelaza sięgnąć powinny osoby, których badania wskazują na zbyt niski poziom tego składnika, szczególnie jeśli nie są w stanie uzupełnić niedoborów za pomocą diety. Dla kogo suplementy będą najlepszym wyborem?
Przed wprowadzeniem suplementacji żelaza zawsze należy skonsultować się z lekarzem i zbada poziom tego składnika we krwi.
Pamiętajmy, że przyjmowanie suplementów żelaza, gdy nie ma wyraźnych niedoborów, nie jest zalecane i może zaszkodzić zdrowiu. Suplementy zawierają bowiem duże dawki tego składnika. Przy niewielkich brakach warto w pierwszej kolejności zadbać o sposób odżywiania, wzbogacając dietę w produkty zawierające żelazo. Aby osiągnąć pożądany efekt za pomocą żywności, warto zwrócić uwagę na fakt, że żelazo najlepiej przyswaja się przy obecności witaminy C oraz kwasów organicznych (jabłkowy, winowy). Dodajmy, że lepiej przyswajalne jest żelazo hemowe, czyli to pochodzenia zwierzęcego.