• Link został skopiowany

Niewystarczająca ilość snu może negatywnie wpłynąć na jakość odchudzania. Tłumaczymy dlaczego

Podczas odchudzania zwracamy uwagę głównie na odżywianie i aktywność fizyczną. Wiele osób zapomina jednak, jak istotne przy skutecznej utracie masy ciała jest wysypianie się.
zdrowy sen
pixabay

Zdrowo się odżywiasz i trenujesz, a waga ani drgnie? Przyczyn może być wiele, jednak czasem wystarczy postawić na proste rozwiązania, by doczekać się oczekiwanych efektów. Zanim postanowisz zakończyć przygodę z fitnessem i uznać, że taka twoja natura, zastanów się, czy sypiasz dobrze i wystarczająco długo. 

Zbyt mała ilość snu jest w dzisiejszym świecie tak powszechna, że przestaje być traktowana jako problem. Postaramy się wyjaśnić w tekście, dlaczego warto pozwolić sobie na zasłużony odpoczynek. 

Wiele badań wskazuje na fakt, że sen może być brakującą częścią układanki w przypadku osób, które walczą o utratę wagi. Istnieje wiele powodów, dla których niewystarczająca liczba przespanych godzin utrudnia utratę masy ciała. Przedstawiliśmy je poniżej. 

Niedobór snu a trudności z odchudzaniem

Zwiększony apetyt w ciągu dnia

Często niewystarczająca ilość snu wiąże się ze zwiększeniem apetytu następnego dnia. Powodem może być wpływ snu na dwa ważne hormony regulujące uczucie głodu - grelinę i leptynę. Ta pierwsza sygnalizuje głód, druga zaś tłumi łaknienie i wysyła sygnał, że jesteśmy syci. Jak się pewnie domyślacie, przy niedoborach snu organizm wytwarza więcej greliny i jednocześnie mniej leptyny, co sprawia, że osoby niewyspane skazane są na uczucie głodu i wzmożony apetyt.

Częstsze uleganie zachciankom

Niewyspany organizm zwykle próbuje zrekompensować sobie zmęczenie, co negatywnie wpływa na podejmowane przez nas decyzje żywieniowe. Mózg będzie potrzebował szybkiego pobudzenia, a ty sięgniesz po cukier, tłuszcz, czyli większą liczbę kalorii. Tę wiadomość połącz z informacją znajdującą się powyżej. Nie musimy chyba wspominać, że przy niedoborach snu trudniej będzie ci kontrolować dietę i opierać się zachciankom.

Przyjmowanie większej liczby kalorii

Ten punkt jest ściśle związany z powyższymi - zwiększony apetyt i chęć uzupełnienia energii sprawiają, że nie tylko sięgamy po kaloryczne produkty, ale też zjadamy ich więcej. Kolejnym powodem, który sprawia, że przy niewystarczającej liczbie przespanych godzin przyjmujemy więcej kalorii jest fakt, że mamy na to więcej czasu. Zdecydowana większość ludzi nie je przez sen, dlatego im więcej godzin prześpimy, tym mniej czasu zostanie nam na jedzenie i w efekcie przyjmiemy mniej kalorii.

Zmniejszenie motywacji do ćwiczeń

Niewielka ilość snu przyczynia się do uczucia zmęczenia w ciągu dnia i jednocześnie zmniejsza motywację do ćwiczeń. Ponadto pojawia się większe prawdopodobieństwo, że jeśli już zdecydujemy się na aktywność fizyczną, podczas treningu nie damy z siebie wszystkiego i szybciej odpuścimy. Nie zapominajmy, że niedobór snu wpływa też na czas reakcji, ale przede wszystkim naszą wydajność. 

Zobacz wideo
Więcej o: