Dopiero zaczynasz swoją przygodę z fitnessem? Mamy dla ciebie kilka prostych ćwiczeń bez sprzętu

Jesteś nowicjuszem w kwestii treningów, ale bardzo chcesz to zmienić? Nie rzucaj się na głęboką wodę i postaw na proste ćwiczenia, które wprowadzą cię w temat i sprawią, że regularne treningi staną się przyjemnością.

Wszyscy doskonale wiemy, że pierwsze treningi zwykle nie należą do najłatwiejszych. Nie warto więc od razu rzucać się na głęboką wodę. Zbyt wymagające ćwiczenia sprawią, że szybko się zniechęcimy, a treningi po prostu będą kojarzyć się nam z czymś nie przyjemnym. Aby tego uniknąć, dobrze jest zacząć od prostych ćwiczeń, które skutecznie wprowadzą nas w świat fitnessu i sprawią, że zechcemy zostać w nim na dłużej. 

Nie zapominaj o rozgrzewce

Nieodłącznym elementem każdego treningu jest rozgrzewka. Bez niej nie powinniśmy zaczynać. Pamiętajmy, że od dokładnego rozgrzania mięśni i pobudzenia stawów do pracy zależy powodzenie całego treningu, bez względu na to, jaki rodzaj aktywności wybierzemy. Pominięcie rozgrzewki może skutkować poważnymi kontuzjami. 

Przeczytaj też: Brak pomysłu na dobrą rozgrzewkę? Wykorzystaj skakankę - ćwiczenie poleca popularna trenerka fitness

Gdy rozgrzewkę mamy już za sobą, możemy przejść do treningu właściwego. Ćwiczenia, które wybraliśmy, świetnie sprawdzą się w przypadku osób początkujących i nie będą wymagały specjalistycznego sprzętu.  

Ćwiczenia dla nowicjuszy - przysiad na krześle

Stań tyłem krzesła ze stopami rozstawionymi na szerokość ramion. Odepchnij biodra do tyłu, jak do klasycznego przysiadu, ugnij kolana i powoli opuść się na krzesło. Powróć do pozycji wyjściowej, nie odrywając stóp od podłoża.

Ćwiczenia dla nowicjuszy - pompki przy ścianie

Stań na przeciwko ściany, ustawiając stopy w jednej linii z biodrami. Połóż obie dłonie na ścianie tak, by palce były skierowane w stronę sufitu. Weź wdech i zegnij łokcie, aż czoło lub nos zbliżą się do ściany. Zrób wydech, odsuwając się od ściany i wracając do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia dla nowicjuszy - unoszenie miednicy

Połóż się całymi plecami na podłożu. Głowa powinna być oparta o ziemię. Ręce leżą wzdłuż ciała. Biodra unosimy tak wysoko, by nasze ciało tworzyło linię prostą z kolanami. Przy powrocie do pozycji wyjściowej nie kładź się na podłodze, ciało powinno być cały czas napięte.

Ćwiczenia dla nowicjuszy - wspinaczka górska

Przyjmij pozycję jak do pompek. Ciało oprzyj na palcach stóp i dłoniach ustawionych pod barkami. Napnij brzuch i nie wypychaj w górę pośladków. Głowa powinna być przedłużeniem tułowia. Przyciągaj na przemian lewe i prawe kolano do brzucha. Jeśli ćwiczenie nie sprawia ci trudności - przyspiesz!

Każde z wymienionych wyżej ćwiczeń możesz z powodzeniem wykonać w domu.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.