Agata Hincyngier stosuje dietę FODMAP przy SIBO. Tak wyglądają przykładowe posiłki

Agata Hincyngier opublikowała na InstaStories wyczekiwany materiał, dotyczący tego, jak wygląda jej jadłospis przy SIBO. Trenerka personalna stosuję dietę FODMAP. Co może jeść na tej diecie?

Z powodu SIBO, czyli wzrostowi bakterii w jelicie cienkim, Agata Hincyngier musi stosować dietę lekkostrawną, która jednak spełni założenia odpowiedniego bilansu. Trenerka podkreśla, aby obserwatorzy nie sugerowali się wyłącznie jej jadłospisem - został ułożony przez dietetyka pod indywidualne potrzeby oraz stan zdrowia Agaty. Jednak aby pokazać, że SIBO nie oznacza rezygnacji ze smacznego jedzenia, trenerka udostępniła przykładowe posiłki.

dieta FODMAP przy SIBOdieta FODMAP przy SIBO Agata Hincyngier - Instagram

Dieta przy SIBO nie musi być nudna

Dietetyk prowadząca Agatę Hincyngier pomogła trenerce ustawić dietę FODMAP. Najprościej mówiąc, ten plan żywieniowy opiera się na ograniczeniu w jadłospisie węglowodanów, które łatwo fermentują, czyli m.in. fruktozy, laktozy oraz grupy alkoholi, do których włącza się wiele sztucznych składników słodzących. Jak wygląda układanie menu w przypadku Agaty?

Z węglowodanów bazujemy głównie na ryżu, makaronie ryżowym, kaszy jaglanej oraz mąkach bezglutenowych. Na śniadanie najczęściej jem jajka w formie omletów lub jajecznicy. Taka forma odpowiada mi najbardziej. Raz na słodko raz wytrawnie. Bardzo często na kolację jem zupy. Gotuję je na bulionie miso i dodaję dużo warzyw - dodaje trenerka.

Jak widać, w jadłospisie Hincyngier królują warzywa, ryby, jajka i zdrowe tłuszcze oraz oliwa z oliwek. Dieta FODMAP, która jest też polecana przy zespole jelita wrażliwego, okazuje się dobrym wyjściem dla osób cierpiących na SIBO, ze względu na jej lekkostrawność. Dozwolone produkty nie podrażnią układu pokarmowego, zapewniając jednocześnie wszystkie potrzebne wartości odżywcze. 

Zobacz wideo Trenerka Agata Hincyngier pokazuje skuteczny trening na barki
Więcej o: