Ten trening tabaty zajmie ci mniej niż 10 minut. Poczujesz się po nim lekko, mimo porządnego wycisku

Tabata to szybki i efektywny trening, który w krótkim czasie pozwala spalić dużo kalorii. Jeśli przykładasz się do ćwiczeń, te 10 minut porządnie cię zmęczy. Jednak dla takich efektów naprawdę warto.

Tabata należy do intensywnych treningów interwałowych, których głównym celem jest spalanie kalorii oraz poprawa wydolności organizmu. Na plan zwykle składa się kilka ćwiczeń, które wykonujemy bez dłuższego odpoczynku i w krótkim czasie. Całkowita długość zajęć zwykle nie przekracza dziesięciu minut. Tabatę z powodzeniem można wykonać w domu.

Tabata - pięć świetnych ćwiczeń, które zajmą mniej niż 10 minut

Każde z poniższych ćwiczeń wykonuj przez 20 sekund, odpoczywając przez 10 sekund między każdą pozycją. Po wykonaniu wszystkich pięciu ćwiczeń zrób przerwę na 30 sekund. Powtórz sekwencję w trzech lub czterech rundach.

Ćwiczenie 1

Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Podskocz i przesuń prawą stopę do przodu, gdy jesteś w powietrzu. Po wylądowaniu od razu wskocz do góry i przesuń lewą stopę do przodu. Postaraj się zrobić jak najwięcej powtórzeń.

Ćwiczenie 2

Stopy pozostaw rozstawione na szerokość bioder. Podnieś prawą nogę i umieść prawą stopę nad lewą. Zegnij kolana, aby obniżyć ciało, aż prawe kolano znajdzie się kilka centymetrów nad ziemią. Popchnij prawą stopę, aby ponownie umieścić prawą nogę pod ciałem, a następnie natychmiast ugnij kolano, aby przyłożyć je do klatki piersiowej, wtedy opuść prawą stopę na ziemię. Powtórz ruch po przeciwnej stronie.

Ćwiczenie 3

Rozsuń stopy na szerokość bioder. Przesuń lewą nogę do przodu, tak aby znajdowała się kilkanaście centymetrów przed prawą. Utrzymuj ciężar ciała na palcach stóp. Zegnij łokcie pod kątem 45 stopni i trzymaj pięści przed twarzą. Możesz wykonywać dowolną sekwencję ciosów, ale pamiętaj, aby obracać się w talii i używać bioder do kierowania ruchem ramion. 

Ćwiczenie 4

Stopy pozostają cały czas rozstawione na tej samej szerokości. Podnieś prawą nogę i umieść prawą stopę kilka centymetrów za lewą. Zegnij kolana, aby obniżyć ciało, aż prawe kolano znajdzie się centymetry nad ziemią. Utrzymaj tę pozycję, a następnie użyj lewego pośladka, aby lekko podnieść ciało i opuścić je z powrotem. Popchnij prawą stopę i lewy pośladek, aby ponownie umieścić prawą nogę pod ciałem, a następnie natychmiast cofnij lewą stopę i powtórz ruch po przeciwnej stronie. 

Ćwiczenie 5

Stopy niezmiennie na tej samej szerokości. Palce stóp skieruj na zewnątrz. Zegnij kolana, aby obniżyć ciało, aż uda będą równoległe do podłogi. Wypchnij pięty, aby podnieść ciało z powrotem do pozycji wyjściowej. Gdy nogi są w pełni wyprostowane, stań na palcach, aby oderwać pięty od ziemi. Przytrzymaj, a następnie opuść ciało z powrotem, aby powrócić do pozycji wyjściowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.