Anna Lewandowska w ważnym wpisie na Instagramie. Czym jest triada sportsmenek? "Ten problem dotyczył również mnie"

Anna Lewandowska poruszyła na Instagramie ważną kwestię, dotyczącą ambitnych sportsmenek, czy po prostu kobiet aktywnych fizycznie. Celebrytka na własnej skórze przekonała się, czym jest wspomniana "triada sportsmenek". Teraz przestrzega swoje obserwatorki.

Anna Lewandowska odważyła się omówić pewną dość osobistą kwestię. Fitgwiazda wspomniała czasy, gdy była reprezentantką Polski w karate. To był piękny, choć trudny okres. W pogoni za lepszą formą, świetnymi wynikami, można łatwo popaść w zaburzenia. Jednym z nich jest właśnie tzw. triada sportsmenek. Jak się objawia i na czym polega?

 

Anna Lewandowska tłumaczy, czym jest triada sportsmenek

Szybkie tempo intensywnych treningów, stres związany z zawodami czy chęcią jak najszybszej zmiany sylwetki - to wszystko może być początkiem poważnych problemów, o których postanowiła opowiedzieć Lewandowska. Życie pod presją otoczenia, które sprawia, że popadamy w przesadę i pilnujemy jedynie grafiku treningów, nie pozwalając sobie na właściwy odpoczynek.

Presja własna i otoczenia, chęć bycia jeszcze lepszym – wszystko tylko po to, by osiągnąć swój cel sportowy. Tak powstało określenie zw. triadą sportsmenek, czyli “jednostek klinicznych, które odnoszą się do związku pomiędzy trzema składowymi: dostępnością energii, funkcjami menstruacyjnymi oraz zdrowiem tkanki kostnej" - tłumaczy trenerka na Instagramie.

Triada sportsmenek - przyczyny i objawy

Anna podkreśla, że głównym powodem triady jest niedobór energii, czyli zaburzenie równowagi pomiędzy dostarczoną organizmowi ilością energii z pożywienia a ilością energii wydatkowanej w ciągu dnia. 

Niedożywienie, brak łaknienia, dieta uboga w wapń i inne składniki mineralne oraz witaminy, może w efekcie prowadzić do zmniejszenia gęstości kości, a w konsekwencji do różnych kontuzji, których nie chcemy - tłumaczy Lewandowska.

Triada zasadniczo prowadzi do trzech stanów:

  • Niedoboru energii związanego z problemami żywieniowymi;
  • Zaburzeń miesiączkowania lub braku miesiączki;
  • Utraty masy kostnej lub osteoporozy.

Temat jest trenerce bliski - triada pojawiła się w czasach, gdy Anna była reprezentantką Polski w karate i jeździła po całym świecie na kolejne zawody.

Ten problem dotyczył również mnie. Na szczęście nie trwał on zbyt długo. Ale od tego czasu zawsze staram się głośno i otwarcie o tym mówić - czytamy na blogu celebrytki.

Dlatego ważna jest opieka kompetentnego trenera, co przypomina na Instagramie Lewandowska, który uświadomi nam wszystkie aspekty treningów i zwróci uwagę, gdy zauważy, że za bardzo zapędzamy się w swoich ćwiczeniach i restrykcyjnej diecie.

Zobacz wideo Anna Lewandowska o samoakceptacji i dążeniu do "ideału"
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.