Wracasz do treningów po dłuższej przerwie? NIE zaczynaj od tych ćwiczeń

Jeżeli zrobiliśmy dłuższy reset od treningów, najgorszą rzeczą, na jaką możemy się zdecydować, jest gwałtowny powrót do dawnej rutyny.

Dłuższe przerwy w treningach powodują, że nasze ciała odzwyczajają się od intensywnego wysiłku. Z tego powodu, po powrocie na siłownię musimy szczególnie uważać i nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Jeśli chcemy znowu efektywnie trenować i uniknąć kontuzji, dawne ćwiczenia muszą poczekać do momentu, aż ponownie wpadniemy w nasz dawny rytm.

Cztery ćwiczenia, których należy unikać po dłuższej przerwie w treningach

Wskoki na skrzynię

Chociaż skoki świetnie rozwijają mięśnie i wzmacniają kondycję, bezpieczniej jest na początek zrezygnować z tego ćwiczenia. Może być to ryzykowne po dłuższej przerwie, ponieważ obciążamy w ten sposób stawy. Zamiast wskoków na skrzynię, zacznij od skakanki, później od niskiego podwyższenia. Stopniowo zwiększaj wysokość, aż poczujesz się komfortowo z ruchem.

Spadki na triceps

Spadki to jedne z najpopularniejszych ćwiczeń siłowych na ramiona. Nie są zalecane po dłuższej przerwie, ze względu na obciążenie barków, co może powodować ból i kontuzje. Wytrzymałość tricepsów można odbudować innymi ćwiczeniami, zaczynając od zwykłych pompek.

Podciąganie na drążku

Choć wydaje się proste, po wyjściu z formy, podciąganie na drążku wcale nie jest prostą sprawą. Bez regularnych treningów mięśnie w tej pozycji nie utrzymują odpowiedniej kontroli. Aby odbudować kondycję, postaw na wiosłowanie sztangą.

Martwy ciąg ze sztangą

Martwy ciąg jest bardzo złożonym ćwiczeniem, które wykonamy w różnych wariantach. Pozycja ze sztangą z pewnością nie jest czymś, za co powinniśmy brać się już na pierwszym treningu, nawet jeśli wcześniej wykonywaliśmy ją bez problemu. Jeśli koniecznie chcesz od razu włączyć to ćwiczenie do rutyny, zacznij bez obciążenia, a przed treningiem zrób sobie porządną rozgrzewkę.

Zobacz wideo Poradnik biegacza. Jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.