Dlaczego nie wolno nosić obcisłych ubrań po porodzie? Znana fizjotrenerka przestrzega mamy

Gosia Włodarczyk zwraca uwagę na to, czego kobiety nie powinny robić po porodzie. Ściskanie brzucha poprzez np. obcisłe spodnie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Co jeszcze podkreśliła fizjotrenerka?

Gosia Włodarczyk prowadzi profil na Instagramie, gdzie stara się przekazać obserwatorom podstawową wiedzę z zakresu fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Małgosia skupia się przede wszystkim na sprawach kobiecych. Tym razem postanowiła opowiedzieć o tym, dlaczego warto na czas bezpośrednio po porodzie zrezygnować m.in. z obcisłych spodni i gorsetów.

 

Małgorzata Włodarczyk wyjaśnia, dlaczego nie wolno ściskać brzucha po porodzie

Obcisłe spodnie, gorsety, pasy treningowe - po porodzie kobiety powinny unikać tych rzeczy, a w szczególności po cesarskim cięciu. Fizjotrenerka zwróciła uwagę, że takie uciskanie brzucha może nie tylko pogorszyć jego wygląd, lecz także spowodować obrzęki oraz wpłynąć negatywnie na gojenie się ran po cesarce. 

Wszystkie wyżej wymienione akcesoria wpływają negatywnie również na jeszcze jedną istotną część naszego ciała, czyli mięśnie dna miednicy. 

W jamie brzucha panuje pewne ciśnienie. Gdy ściśniesz brzuch, ciśnienie musi się gdzieś podziać. Przemieszcza się najczęściej ku dołowi napierając na dno miednicy a w dłuższej perspektywie osłabiając je - podkreśla fizjotrenerka.

Włodarczyk dodaje, że gdy ściskamy brzuch, zaburzamy również krążenie krwi i limfy, co prowadzi do obrzęków a w ostateczności do powstawania niechcianego cellulitu. Kobiety po cesarskim cięciu, jeśli będą chodzić w obcisłych spodniach, mogą spodziewać się, że ich blizna będzie grubsza, bardziej sztywna i czerwona. 

Jak prawidłowo zadbać o brzuch po porodzie?

Małgosia zachęca, aby kobiety po urodzeniu dziecka postawiły na luźniejsze ubrania i unikanie treningów z gorsetami czy taśmami, które uciskają brzuch. W tym czasie mięśnie w tej części ciała powinny rozluźnić się, a napinać się lekko i swobodnie tylko po to, by zapewnić naszemu ciału stabilizację i prawidłowy oddech.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała, jak trenuje po porodzie
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.