Próbujesz stracić na wadze? Zwróć uwagę na węglowodany - tych trzech grup produktów należy unikać

Jeśli chcemy pozbyć się nadprogramowej tkanki tłuszczowej, zwykle zaczynamy od ograniczenia węglowodanów w diecie. Jednak nie każda grupa węgli jest zła, gdy planujemy stracić na wadze.

Nie każdy rodzaj węglowodanów należy do tej samej grupy, która przyczynia się do problemów z wagą. Zdrowa dieta w 55 proc. powinna składać się właśnie z tego składnika. Jeżeli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, rzeczywiście węgle powinny być ograniczone, ale w mądry sposób. Bo choć zarówno banan i batonik składają się z węglowodanów, to dostarczają zupełnie różnych mikro- i makroskładników. Oto lista zdrowych źródeł oraz trzy grupy węgli, których należy unikać.

Chcesz schudnąć? Włącz do menu te źródła węglowodanów

Ziemniaki

Obecność tego warzywa na zalecanej liście może nieco zdziwić. A jednak, to witaminowa bomba, która w dodatku posiada mało kalorii i cukru. Dodatkowo z powodu sporej ilości błonnika ziemniaki zapewniają na dłużej uczucie sytości. 

Płatki owsiane

Płatki to prawdziwy numer jeden wyborów zdrowych śniadań. Miska płatków owsianych dostarczy nam energii, witamin, a dzięki obecności unikalnych związków hamuje apetyt, zwiększając jednocześnie uczucie najedzenia.

Popcorn

Jeśli nie wyobrażasz seansu filmowego bez miski popcronu, mamy dobrą wiadomość - na czas diety nie trzeba rezygnować z ulubionej przekąski. Wybierajmy jednak mądrze - zbędnych kalorii nie dostarczy nam porcja prażonej kukurydzy przygotowana w domu bez dodatków, które dostajemy w kinie lub sklepie.

Chleb pełnoziarnisty

Pełne ziarno oznacza, że całe ziarno jest nienaruszone, i w ten sposób zapewnia dostarczanie błonnika i składników odżywczych. Rafinowane ziarno zostało pozbawione co najmniej jednej z jego trzech części, zwykle otrębów i kiełków, co usuwa część błonnika, witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów.

Rośliny strączkowe

Strączki powinny znaleźć się na naszym każdym obiadowym talerzu. Rośliny z tej grupy zapewniają bogactwo składników odżywczych, a jednocześnie wspomagają procesy trawienia i spalania kalorii.

Trzy zakazane grupy węglowodanów na diecie odchudzającej

Białe pieczywo

Biały chleb jest mało sycący, a jednoczenie bardzo kaloryczny. To sprawia, że musimy zjeść naprawdę sporo kromek (i zbędnych kalorii), aby się najeść. 

Słodkie płatki śniadaniowe

Niech was nie zmyli, że na opakowaniu znajduje się napis "fit", każde słodzone płatki śniadaniowe zrujnują naszą dietę, przez zawarty w nich cukier, który zwiększa ich kaloryczną objętość. Zjedzenie takich płatków zaspokoi nasz głód na krótki czas, wkrótce znów odczujemy potrzebę sięgnięcia po kolejną przekąskę.

Makaron rafinowany

Makaron produkowany z rafinowanych ziaren powoduje, że szybciej podnosi się poziom cukru we krwi, a co za tym idzie, szybciej poczujemy się głodni.

Zobacz wideo Jessica Mercedes przechodzi na dietę Adele
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.