Dieta wolumetryczna - czy dzięki niej schudniesz, nie licząc kalorii?

Dieta wolumentryczna, znana też pod nazwą diety objętościowej, opiera się na doborze odpowiednio kalorycznych produktów. Jakie są jej podstawowe zalety?

Dieta wolumetryczna koncentruje się na włączeniu do jadłospisu produktów o wysokiej zawartości wody, przy jednoczesnej niewielkiej liczbie kalorii. Dzięki temu osoby, które na nią się zdecydują, nie muszą liczyć kalorii. Ile w tym prawdy? Czy rzeczywiście można na niej schudnąć?

Dieta wolumetryczna - podstawowe zasady

Przeglądając opinie specjalistów na temat diety objętościowej, można zauważyć, że jest jednym z mniej krytykowanych sposobów odżywiania. Na pewno przyczynia się do tego fakt, że zauważono pozytywny wpływ diety na serce. Właściwie ułożony plan dietetyczny jest bezpieczny i pełnowartościowy.

Głównym założeniem diety jest jedzenie w większych ilościach produktów, które mają mniej kalorii. W ten sposób można schudnąć bez odczuwania głodu. Z tego względu w jadłospisie diety wolumetrycznej znajdziemy produkty bogate w wodę. 

Dieta wolumetryczna - co można jeść?

Decydując się na dietę objętościową, mamy do dyspozycji szeroki wachlarz produktów. Swoje posiłki możemy komponować z trzech grup produktów. Czwarta grupa zawiera produkty, które na czas diety należy wyłączyć z menu.

  1. W pierwszej grupie znajdziemy produkty, które możemy zjadać w nieograniczonych ilościach, a są to niskokaloryczne warzywa i owoce, czyli np. sałata, pomidory, ogórki, papryki, jabłka, truskawki, cytrusy, maliny, beztłuszczowe mleko oraz jogurty i zupy przygotowane na bulionach warzywnych.
  2. Dozwolone od czasu do czasu są produkty pełnoziarniste oraz owoce i warzywa, które zawierają więcej cukru (m.in. warzywa strączkowe, ziemniaki, banany czy kukurydza) oraz chude mięso, takie jak ryby i drób. Do drugiej grupy zaliczmy też oliwę i olej. 
  3. Ograniczyć należy półtłusty i tłusty nabiał, białe pieczywo, mięso z gęsi i kaczki oraz mięso czerwone.
  4. Na czas diety musimy całkowicie wyeliminować słodycze, chipsy, paluszki, krakersy, masło.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.