Czym jest Joga Ashtanga? To musisz wiedzieć o idealnym połączeniu treningu cardio-siłowego z relaksacją

Joga staje się coraz popularniejszym treningiem ze względu na wiele korzyści zarówno zdrowotnych, jak i relaksujących. Ashtanga to jedna z jej odmian, która zachwyca swoją intensywnością i lekkością. Na czym dokładnie polega?

Joga świetnie wpływa nie tylko na nasze mięśnie i kondycję, lecz także samopoczucie. Jej systematyczna praktyka pomaga uporać się z nagromadzonym stresem, napięciem, a nawet problemami ze snem. Ashtanga powinna zachwycić każdego, kto chce jednocześnie odbyć dobry trening siłowo-cardio i zrelaksować się po długim dniu w pracy.

Joga Ashtanga - podstawowe założenia

Pierwsze, co rzuca się w oczy dla osób, które zaczynają swoją praktykę Ashtangi, jest jej dynamiczność. Mamy za zadanie jednocześnie pilnować prawidłowego ruchu, oddechu i całkowitej koncentracji. Ten rodzaj jogi to nie tylko właściwe pozycje. Na prawdziwą Ashtangę, jak podaje portal "Poradnik Zdrowie", składa się osiem punktów:

  1. zasady moralne (yamy);
  2. praca nad sobą (niyamy);
  3. ćwiczenia fizyczne (asany);
  4. rytmiczna kontrola oddechu (pranayama);
  5. kontrola zmysłów (pratyahara);
  6. koncentracja (dharana);
  7. medytacja (dhyana);
  8. urzeczywistnienie jaźni (samadhi).

Jednak nie każdy ćwiczący przechodzi przez wszystkie wymienione wyżej etapy, a skupia się wyłącznie na koncentracji, oddechu, medytacji oraz asanach, które świetnie rozciągają całe ciało.

Jak wygląda trening Ashtanga Jogi?

Na zajęciach staramy się idealnie zsynchronizować ruch z oddechem. To, co odróżnia Ashtangę od innych rodzajów jogi, to długość pozostania w jednej pozycji. W przyjętym asanie wytrzymujemy kilka głębokich oddechów i przechodzimy do kolejnego ćwiczenia. Kolejną ważną cechą wyróżniającą jest stała sekwencja wykonywania asan - uczeń po zapamiętaniu grafiku kolejnych pozycji może je trenować samodzielnie w domu. 

Korzyści z Ashtanga Jogi

Ten odłam jogi zawiera mnóstwo ćwiczeń na wzmocnienie ramion, co sprawia, że świetnie ćwiczymy równowagę i budujemy siłę w mięśniach, aby móc utrzymać ciężar całego ciała na rękach. Osoby, które zdecydowały się na regularną praktykę, po pewnym czasie zauważają złagodzenie bólu w plecach - zwłaszcza jeśli na co dzień spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej. Ashtanga pomoże nam ładnie zarysować mięśnie, a podwyższone wydzielanie kortyzolu podczas treningu obniża poziom zestresowania.

Zobacz wideo JOGA w domu dla początkujących
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.