"Nigdy nie trenowałam, a teraz jest za późno". BZDURA! Obalamy mity związane z ćwiczeniem po 50-tce

Aktywność fizyczna dozwolona jest w każdym wieku. Jeśli myśleliście, że ćwiczenia po pięćdziesiątce to zły pomysł, jesteście w błędzie.

Treningi w średnim wieku mogą nam przynieść wiele radości i korzyści zdrowotnych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia nie są szkodliwe czy obciążające - wręcz przeciwnie, mogą pomóc w wydolności pracy całego organizmu. Nie pozwólmy, aby niesprawdzone informacje wywoływały w nas niepokój - wszystko można skonsultować z odpowiednim specjalistą, a ruch to zdrowie! Jakie mity o ćwiczeniach po pięćdziesiątce słyszymy najczęściej?

Ćwiczenia po pięćdziesiątce - najczęstsze mity

Nigdy nie trenowałam, a teraz jest za późno

Treningi można rozpocząć w każdym wieku, a wprowadzenie aktywności fizycznej w każdym wieku poprawia kondycję, równowagę, wytrzymałość oraz metabolizm. Nie ma czegoś takiego, jak ograniczona zdolność organizmu do korzystania z zalet ćwiczeń, a już na pewno nie jest to bariera wieku.

Podnoszenie ciężarów szkodzi stawom

Jeżeli nasz lekarz nie widzi przeciwwskazań, a nasz ogólny stan zdrowia jest dobry - hantle czy ciężarki nie będą stanowić zagrożenia. W dobie rozwoju social mediów możemy zobaczyć, jak sobie radzą z wyciskaniem na siłowni osoby nawet po 70 roku życia - i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Właściwy trener pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia.

Udowodniono, że podnoszenie w dobrej formie i z odpowiednimi ciężarami jest bezpieczne i skuteczne w rozwoju siły w każdym wieku - mówi specjalista na łamach magazynu "Best Health Mag".

Przysiady źle wpłyną na moje kolana

Nic bardziej mylnego - nie bez powodu przysiady są praktycznie zawsze stałym elementem każdego treningu. Mit złego wpływu przysiadów na kolana obaliła dr Christina Prevett w "Best Health Mag":

Prawidłowo wykonane przysiady nie spowodują bólu ani kontuzji kolana - to jeden z podstawowych elementów wszechstronnego programu ćwiczeń, który może pomóc w uzyskaniu silniejszej dolnej części ciała - podkreśla Prevett.

Przysiady mogą zostać częścią naszej codziennej rutyny - dzięki temu wzmocnimy mięśnie nóg, pośladków i brzucha.

Nie jestem już wystarczająco elastyczna

Nasz wiek nie jest żadną przeszkodą przy rozciąganiu mięśni. Jeżeli nasze ciało jest napięte, spróbujmy na początek podstawowych elementów jogi, które świetnie działają na zbitą i nierozruszaną tkankę mięśniową. Im regularniej będziesz pracować, tym lepsze wyniki osiągniesz.

Zobacz wideo Joga w domu dla początkujących
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.