Jak trenować po operacji lędźwiowego odcinka kręgosłupa, żeby nie zrobić sobie krzywdy? Te ćwiczenia mogą przynieść ulgę

Po operacji kręgosłupa czeka nas długi okres rehabilitacji i regeneracji, aby nasze ciało mogło bez przeszkód funkcjonować. Po jakim czasie można wprowadzić ćwiczenia?

Operacje kręgosłupa to bardzo poważna sprawa. Należy pamiętać, że powrót do sprawności będzie wymagał od nas zaangażowania i cierpliwości, a także konsultacji ze specjalistami w zakresie rehabilitacji. Po odpowiednim czasie, jeżeli prowadzący nas lekarz nie widzi przeciwwskazań, możemy pomału wprowadzić kilka ćwiczeń.

Etapy rehabilitacji po operacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Rehabilitacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa trwa kilka miesięcy. Ten okres możemy podzielić na trzy następujące etapy:

Etap 1, trwający pierwsze dwa miesiące po operacji

W tym czasie specjaliści kontrolują proces gojenia się ran, oraz przekazują podstawową wiedzę na temat tego, w jaki sposób pacjent ma kłaść się, podnosić i siadać, aby nie sprawiać sobie bólu. Osoba po operacji ma za zadanie pilnować prawidłowej postawy ciała i delikatnie zwiększać swoją aktywność, na przykład poprzez spacery. Jak podaje portal "Fizjomind", przez pierwsze 4 do 6 tygodni unikamy pozycji siedzącej, dłuższej niż 15 minut, zwłaszcza jeśli cały czas odczuwamy ból.

Etap 2, który obejmuje od 8 do 12 tygodnia po operacji

Ten czas poświęcamy na stopniowe wracanie do codziennych aktywności, według zaleceń naszego fizjoterapeuty. Specjalista wyjaśni nam, w jaki sposób bezpiecznie stabilizować lędźwiowy odcinek kręgosłupa, a także jak wzmocnić mięśnie nóg, aby wyeliminować problemy z chodzeniem.

Etap 3, który trwa od 12 do 18 tygodnia po operacji

Ostatni etap to czas na zaawansowaną rehabilitację, która składa się również z szeregu specjalistycznych zabiegów, które mają na celu dobry zrost kostny, co podkreśla portal "Terapia kręgosłupa".

Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Jeżeli wszystkie powyższe fazy przejdziemy bez zarzutu, możemy włączyć po tym czasie samodzielne ćwiczenia w domu. Pamiętajmy, że nie należy używać dodatkowego obciążenia - trening musi być delikatny, aby nie nadwyrężyć naszego ciała.

Napinanie mięśnia poprzecznego brzucha

Połóż się na macie i zegnij nogi w kolanach. Następnie wciągnij powietrze nosem tak, aby brzuch został wciągnięty (przyciągnąć pępek do kręgosłupa). Trzymaj napięty brzuch przez trzy pełne oddechy i powtórz kilka razy.

Wyprost biodra, bez oderwania stopy od maty

Pozostając w pozycji z pierwszego ćwiczenia delikatnie i pomału wyprostuj jedną nogę i połóż ją na macie, nie zmieniając pozycji drugiej nogi. Powtórz to samo zmieniając pozycję nóg.

Podniesienie bioder przy napiętym brzuchu 

Wróć do wyjściowej pozycji ćwiczenia pierwszego, stopy rozstaw na szerokość bioder. Następnie powoli, delikatnym ruchem unieś biodra w górę, przytrzymaj chwilę pozycję w górze i wróć płynnym ruchem na matę.

Pamiętajmy, że każde ciało jest inne i dochodzi do siebie we własnym tempie. Pełną wiedzę, dotyczącą właściwych ćwiczeń powinien nam przekazać lekarz specjalista oraz fizjoterapeuta.

Więcej o: