Katarzyna Bigos udzieliła cennych wskazówek dla kobiet po porodzie. Te ćwiczenia pomogą wrócić do formy

Powrót do pełnej sprawności sprzed ciąży nie zawsze jest łatwym zadaniem. Po odpowiednim czasie na regenerację możemy stopniowo wracać do treningów - o czym należy pamiętać?

Kasia Bigos postanowiła podzielić się na Instagramie kilkoma wskazówkami, które mogą zainteresować świeżo upieczone mamy, które są już po połogu i nie mają żadnych przeciwwskazań dotyczących ćwiczeń. Trenerka z własnego doświadczenia pamięta, w jakim stanie prezentowała się jej figura po porodzie. Jak kobiety powinny dbać o swoją figurę po tym niezwykłym czasie?

 

Dlaczego w trakcie i po ciąży dobrze jest ćwiczyć pośladki?

Ciało kobiety podczas ciąży ulega diametralnej zmianie. Duży problem może sprawiać zwłaszcza odcinek od brzucha do pośladków. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o siebie.

Moje pośladki po ciąży... było tak - nie wiadomo gdzie kończyły się plecy a gdzie zaczynamy nogi! Zamiast mięśni pojawiła się tam jakaś gąbczasta, miękka i bardzo plastyczna substancja. Często bolały mnie plecy - wyznała Kasia na Instagramie.

Trenerka zaznacza, że podczas ciąży nasza postawa ulega zmianie. Odcinek lędźwiowy wygina się, wychyla się miednica i rozciągają się mięśnie pośladkowe, co często może powodować ból w tym odcinku. Bigos podkreśla, aby zacząć od popracowaniem nad swoją postawą - miednica musi być ustawiona w neutralnej pozycji. Kasia do ćwiczeń wykorzystuje gumę treningową, która pomoże nam w stabilizacji; pamiętajmy jednak, aby nie była zbyt mocna.

Ćwiczenia wzmacniające pośladki w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka

Ćwiczenie 1 - odwodzenie nogi do boku

Umieszczamy taśmę na wysokości kolan, ręce kładziemy na biodrach. Nie przechylamy tułowia i lekko odwodzimy nogę w bok, zginając ją w kolanie.

Ćwiczenie 2 - odwodzenie prostej nogi do boku

Taśmę umieszczamy na wysokości kostek. Zachowując szyję, nogę i ciało w prostej pozycji, lekko odchylamy w bok jedną nogę, pozostawiając ją wyprostowaną w kolanie.

Ćwiczenie 3 - leżenie bokiem

Kładziemy się na macie na jednym boku, taśmę umieszczamy lekko nad kolanami. Warto sprawdzić, czy odcinek lędźwiowy nie jest nadmiernie wygięty. Głowę umieszczamy na wyprostowanej ręce. Delikatnie i pomału podnosimy ugiętą nogę w kolanie do góry. Pilnujmy, aby brzuch nie napinał się zbyt mocno.

Ćwiczenie 4 - wznosy bioder w pozycji leżącej

Ta pozycja jest odpowiednia tylko w przypadku, gdy w takim układzie nie odczuwamy bólu, zawrotów głowy ani dyskomfortu. Kładziemy się na plecach, zginamy nogi w kolanach i stawiamy stopy na podłożu. Delikatnie podwijamy miednicę, a następnie pomału i nie za wysoko podnosimy biodra, od kości ogonowej, kręg po kręgu. 

Ćwiczenie 5 - ćwiczenia pośladków w klęku podpartym 

Przyjmujemy pozycję klęku podpartego, umieszczając przedramiona na macie. Pilnujemy, aby nie wyginać kręgosłupa. Kolana ustawiamy blisko siebie. Po stabilizacji ciała podnosimy pomału lekko w górę jedną nogę, prostując ją w kolanie - przy poprawnym wykonaniu ćwiczenia powinno się czuć pracę pośladka. 

Zobacz wideo Kasia Bigos: "Narodziny dziecka wszystko zmieniają"
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.