Dwadzieścia minut domowej tabaty. Ten prosty trening zwala z nóg

Tabata jest jednym z najlepszych sposobów na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Jak ją ćwiczyć w domu?

Tabata to rodzaj treningu, do którego wykonania nie potrzebujemy mnóstwa akcesoriów. Już dwudziestominutowe ćwiczenia z tego zakresu pozwolą nam spalić nawet około 200-300 kalorii! Jak samodzielnie trenować tabatę w domu?

Dwadzieścia minut prawdziwego wycisku - domowa tabata

Słowami wstępu szybkie przypomnienie - tabata polega na wykonywaniu przed 20 sekund pełnej pracy, po których następuje 10 sekund odpoczynku. Powtarzamy sekwencję osiem razy, co nam łącznie daje cztery minuty treningu. Według tego harmonogramu powtarzamy każde ćwiczenie, aż osiągniemy dwudziestominutowy zestaw. Choć tabatę zaliczamy do treningów HIIT (o wysokiej częstotliwości), nie należy się jej bać - wykonywana regularnie przynosi zachwycające efekty. 

Pamiętając o planie - 20 sekund pracy, 10 sekund odpoczynku po 8 powtórzeń, wykonujemy następujące ćwiczenia:

  • pajacyki;
  • wspinaczkę górską;
  • unoszenie wysoko kolan, podczas marszu w miejscu;
  • przysiady z wyskokiem.

Domowa tabata - zalety i wady treningu

Główną zaletą takich ćwiczeń jest szybki efekt, w postaci spalenia nawet do kilkuset kalorii. Dodatkowo poprawiamy naszą kondycję i wzmacniamy mięśnie. Trening o wysokiej częstotliwości pomoże poprawić wydolność płuc. Tabata stymuluje metabolizm, co sprawia, że szybciej spalamy kalorie nawet po zakończeniu treningu. Jedną zauważalną wadą może być fakt, że tak intensywne ćwiczenia nie są dla każdego - osoby początkujące mogą sobie nie poradzić z takim tempem. O włączeniu tak intensywnych treningów do rutyny powinny porozmawiać z lekarzem osoby, które cierpią z powodu wysokiego ciśnienia lub mają jakiekolwiek problemy z sercem. 

Zobacz wideo Trenuj z Mistrzynią Polski wFit Model. TABATA, dzięki której spalisz tłuszcz!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.